beleg. De 9e begon de artillerie, 20 stukken en 10 mortieren in aantal, bres te schieten, hetgeen de 12e zover was gevorderd, dat de stad stormenderhand kon worden ingenomen. Wat gewapend aan getroffen werd, werd hierbij over de kling gejaagd. Een groot deel van het garnizoen redde zich evenwel in het op een rots gelegen kasteel. Deze sterkte was blijkbaar evenmin als de stad op een beleg berekend, want na enige dagen beschoten te zijn, gaf de 9^0 man sterke bezetting zich over, zonder andere voorwaarde dan die van krijgsgevangenschap. Een aanmerkelijke hoeveelheid geschut, levens middelen en munitie moet hierbij de overwinnaars in handen zijn gevallen1). Thans restte nog slechts één stad van betekenis, Alicante. Hier voor sloeg d'Asfeld 30 November het beleg. Evenmin als Denia kon Alicante tot de eigenlijke vestingen worden gerekend. De commandant, die zijn garnizoen voor krijgsgevangenschap wilde bewaren, sloot mitsdien reeds 3 December een capitulatie op gunstige voorwaarden. Zij hield in, dat het garnizoen, met uit zondering van een bataljon dat het kasteel bleef bezetten, met wapenen en bagage naar de naaste stad in Catalonië zou vertrekken. De burgers behielden hun goederen en privilegiën; over bet lot der miquelets zou de Spaanse koning beslissen, waarbij d'Asfeld zijn voorspraak beloofde. Wegens het ingetreden winterseizoen werd van een beleg van het kasteel afgezien. Het bleef voorlopig geblok keerd en zou de Eransen in het volgend voorjaar nog veel te doen geven 2). Starhemberg had nog een poging willen doen om Alicante, het laatste bolwerk van Karel iii buiten Catalonië, te redden door een aanslag op Tortosa. In Tarragona verzamelde hij hiertoe 2600 man Keizerlijke en 500 man Britse infanterie, en 1000 ruiters benevens een troep miquelets. De 2e December op mars gegaan, kwam hij des morgens van de 4e voor de stad, niet wetende dat Alicante juist de dag tevoren had gecapituleerd. Op drie plaatsen liet hij de vesting, waar slechts vier bataljons, één Frans en drie Spaanse, in bezetting lagen en waarvan de bressen nog niet geheel waren hersteld, be stormen. De verrassing gelukte aanvankelijk: de Nieuwe stad, het Noordelijk gedeelte, viel de aanvallers in handen, en ook in de oude stad drongen zij door. Hier gingen de verdedigers echter tot de tegenaanval over, en in de verwoede straatgevechten, welke zich ontsponnen, geraakten Starhemberg's mannen weldra in het nadeel. Tot in de nacht konden zij, van aanvallers verdedigers geworden, 4-54- x) 'Feldzüge' X-261. Belcastel a. d. St.Gl. 11 Nov. 1708 (St.Gl. 7357). 2) 'Feldzüge X-266, '67.

NIMH | 1959 | | pagina 488