du Bourg overnam. Op 16 Juli arriveerde hij te Zabern, en be schikte toen, met inmiddels aangekomen versterkingen, over 42 bataljons en 69 eskadrons. Van de bataljons vinden wij echter vermeld, dat zij niet meer dan 3 a 400 man sterk waren. Niettemin zou men uit de genoemde aan tallen moeten opmaken, dat hij ten opzichte van de keurvorst van Hannover een beduidende overmacht moest bezitten. Van geen van beide kanten hadden echter krijgsverrichtingen van ook maar enige betekenis plaats. Wel vinden wij van Franse zijde medegedeeld, dat de troepen ten zeerste vermoeid werden door de vele marsen en tegenmarsen, en dat de ruiterij zwaar te kampen had met gebrek aan fourage. Blijkbaar waren de tegenstanders, wat magazijnen, treinwezen en verdere benodigdheden aangaat, geen van beiden voor operatiën in enigszins grote stijl naar behoren toegerust. Ook het Italiaanse oorlogstoneel was dit jaar geen getuige van belangrijke slagen of beslissingen. Aan het Alpenfront voerde Villars, met Medavi als onderbevelhebber, het commando. Hij moet een ogenschijnlijk niet geringe macht onder zijn bevelen hebben gehad, n.l. 82 bataljons en 35 eskadrons, doch, behalve dat de sterkte der onderdelen denkelijk veel te wensen zal hebben overgelaten, waren zij over een reeks van posten tussen de zee en de Noordelijkste passen van Savoye verdeeld. De hertog van Savoye, Victor Amadeus ii, wiens leger ongeveer 40 000 man sterk geweest moet zijn, begon half Juli met een deel ervan, n.l. 36 bataljons en enige afgezeten ruiterij, een offensief in de richting van de Mont Cenis en van de passen van de Grote en Kleine St. Bernhard. Als enig resultaat viel te boeken het innemen van een tweetal kleine steden in de Alpendalen, t.w. op 12 Augustus Exilles, en de 31e der zelfde maand Fenestrella. In het laatst van September gaat daarop het Savooise leger terug naar Piémont, en in de loop van October zoeken beide partijen de winterkwartieren op. Ook elders in Italië smeulde dit jaar het oorlogsvuur, echter zonder dat het tot een uitslaande brand kwam. In het voorjaar reeds kwam het tot min of meer openlijke vijandelijkheden tussen de Paus en keizer Jozef i. Clemens xi was steeds Fransgezind geweest. Hij weigerde Karel van Habsburg als koning van Spanje te erkennen, en protesteerde tegen de koningstitel van Frederik i van Pruisen. Van meer belang echter was, dat de Paus, met steun van Frankrijk, bemoeiin- 461

NIMH | 1959 | | pagina 495