ter beschikking zouden komen. De 14e kreeg Harcourt, die dit jaar het bevel aan de Rijn voerde, order, nog 30 eskadrons naar de Nederlanden te dirigeren. Terecht was de koning overtuigd, dat de zwaarste kamp aan de Noordelijke grens zou worden gestreden x). Niet minder dan Frankrijk, spanden de zeemogendheden zich in, de nieuwe campagne met versterkte strijdkrachten te beginnen. Reeds 2 October, onmiddellijk na de capitulatie van Rijssel, stelde Marlborough de raadpensionaris een 'augmentatie vooi, waai toe Engeland dan ook zijnerzijds zou overgaan. In de Republiek had een dergelijke zaak echter heel wat meer voeten in de aarde dan in Groot-Brittannië. Bij de heersende geldnood kan men zich gemakkelijk een voorstelling maken van de mate van geduld en overredingskracht welke nodig waren, om de nodige consenten en daarna het 'furneren' van de 'penningen' gedaan te krijgen 2). Heinsius had echter, om het kunststuk te volbrengen, een paar sterke argumenten tot zijn beschikking. Allereerst dat het Engelse Parlement reeds in December het goede voorbeeld had gegeven, door een augmentatie van een 10 000 man toe te staan. Voorts de berichten, dat van alle kanten Franse troepen naar de Nederlanden marcheerden, en de dreiging van een nieuw beleg van Rijssel, die nog lang in de lucht bleef hangen. Ten slotte de hoop, dat de augmentatie een krachtig drukmiddel bij de lopende of nog te verwachten onderhandelingen zou vormen, en wellicht een nieuwe veldtocht overbodig zou maken. Na veel moeite gelukte het Heinsius inderdaad, de augmentatie - de eerste grote na die van 1703 er door te krijgen, en in Februari, Maait en April kwamen de verschillende conventies tot stand. Nieuwe regimenten werden overgenomen van Wolfenbuttel, Saksen, Holstein-Gottorp en Munster, en de regimenten Zwitsers en Grisons met 22 man per compagnie vermeerderd. Aldus werd een versterking verkregen van ongeveer 6000 man. Voor verdere aan vulling moesten de 4000 Wurtembergers dienen, die reeds sedeit Maart 1704 in dienst der Staten waren, doch tot nog toe steeds in Zuid-Duitsland of Italië waren opgetreden. De hertog van Wur- temberg was echter in deze weinig toeschietelijk. Hij presenteeide een vordering van 600 000 gulden, die de Staten, of eigenlijk de diverse provinciën, waarop de troepen waren gerepartieerd, nog ten achter waren, en dreigde met verbreking van het gehele tractaat. x) Pelet IX-29. 2) Over de augmentatie: V. 't Hoff nrs. 680, 681Murray IV-39i, 398 472

NIMH | 1959 | | pagina 506