bevonden zich hiertoe openingen (portes d'attente') in de be kledingsmuur. Voegen wij bij dit alles nog de gangen die zich be vonden onder de bastions, de ravelijnen en lunetten, en een 300 m lange gang naar het werk Le Paté, en bedenken wij dat al deze gangen gemetseld en sommige nog geplaveid waren, dan moet het geheel een kolossale arbeid hebben vertegenwoordigd. In de grachten waren op enkele plaatsen bassins, om het grondwater, dat door de gangen zijn uitweg zou zoeken, op te vangen. Alles was er verder op berekend, de mijnen zo laag mogelijk aan te leggen, in elk geval onder die van de tegenpartij. De gangen onder de esplanade hadden niet minder dan 33 a 40 voet grond boven zichdie aan de buitenzijde minder, doch hier werd de diepte bepaald door de aanwezige wellen en grondwater. Hoe goed het door Megrigny ontworpen stelsel doordacht was blijkt wel hieruit, dat het tot diep in de 19e eeuw heeft stand gehouden. Men vindt het b.v. in hoofdzaak nog terug in het ten onzent gebruikte 'Handboek van den Mineur van 1863 x). Gedurende de aan het openen der loopgraven voorafgaande dagen viel weinig van betekenis voor. Het achterwege blijven der in deze periode gebruikelijke grote uitvallen vindt zijn verklaring in de zwakheid der bezetting. Surville vroeg bij het naderend gevaar paspoort voor het vertrek der in de stad aanwezige dames, wat Marlborough op de hem eigen hoffelijke wijze toestond. Een bevredigend antwoord ont vingen ook de bisschop en het kapittel van Doornik op hun verzoek om de eerbiedwaardige hoofdkerk, die haar stichting tot de dagen van koning Childerik opvoerde, bij een bombardement te ontzien. Aan de artillerie werden dienovereenkomstige orders gegeven 2). Een 'inconvenient' was voor de belegeraars, dat de oudste directeur des Rocques de bij het springen over een sloot een been brak. Men vreesde hierdoor ernstige moeilijkheden in de leiding te zullen ondervinden, doch gelukkig kon des Rocques, dank zij zijn grondige kennis van de aanvals- en verdedigingswerken, vanaf zijn bed de nodige orders en aanwijzingen blijven geven 3). Elf uur des avonds van de 7e Juli, dus nog vóór de aankomst der artillerie, werden de loopgraven geopend, en wel in drie attaques. Hierdoor dwong men de vijand, zijn toch reeds niet sterke krachten 488 O O 11111 1) plans van de vesting en de citadel bij Rousset en in de atlas van Fricxverscheidene in de collectie Bodel Nijenhuis te Leiden. 2) Murray IV-^29, £30; id. p. £27. 3) Quincy VI-164 noemt nog de ingenieurs Sas v. d. Bosch en Hartel.

NIMH | 1959 | | pagina 522