Lottum; de volgende dagen ook aan die van Fagel en Schulen- burg. Over de verdeling der batterijen zijn wij ditmaal nauwkeurig ingelicht. Bij de attaque van Lottum stonden £2 stukken in batterij, n.l. 12 tegen de linker face van het bastion Dauphin, even zoveel tegen de linker face van het bastion La Reine, een batterij van 22 en een van 6 stukken tegen het vak van de poort van Valenciennes. Bij Fagel 30 stukken, n.l. een batterij van 18 stukken, waarvan er 6 vuurden tegen de poort van Valenciennes en 1 2 tegen de stads muur tussen de bastions Luquet en Antoing alsmede op deze beide bastions; nog een batterij van 6 stukken vuurde eveneens tegen de poort van Valenciennes (welk front dus door totaal 40 stukken werd beschoten) en ten slotte een batterij van 6 stukken tegen de rechter face van het bastion van Marvis. Bovendien stonden op deze beide attaques 54. mortieren in stelling. Daarbij kwamen bij de attaque van Schulenburg 2 2 kanonnen en 24 mortieren, zodat in 't geheel het indrukwekkende aantal van 104 kanonnen, alle 24-ponders, en 78 mortieren in batterij stond, ongerekend nog een aantal steenmortieren 1). In de avond van de 13e wilde het ongeluk, dat in het laboratorium bij de attaque van Lottum een ontploffing plaats had, waarbij vier officieren en een man of tien van het lagere personeel het leven verloren, behalve nog het verlies van enige honderden bommen en granaten en een partij buskruit 2). Het artillerievuur had al dadelijk een flinke uitwerking. De 15e reeds meldden de gedeputeerden, dat de meeste 'defensiën' waren vernield. Twee van de vier molens bij de poort van Valenciennes werden ernstig beschadigd. De voorcontrescarp op dit frontgedeelte werd onhoudbaar, vooral doordat zij behalve frontaal- nog flankerend vuur ontving van de batterijen van Fagel. Surville gelastte nog de i^e de ontruiming. De Fransen hielden evenwel stand bij een tuinmuur, welke zij door het opwerpen van aarde en het aanbrengen van een palissadering ter verdediging hadden ingericht. Bijzonder voorspoedig ging het bij de attaque van Schulenburg. Reeds in de nacht van de 12e op de 13e was men hier aan een derde parallel begonnen, welke liep van de linker saillant van het hoorn werk der Zeven Fonteinen naar de rechter van dat van Lille. In de nacht van de 1 3e werd vanuit deze parallel een sappe geopend, recht op de saillant van het tussengelegen bastion Blandinoise ge richt, ondanks het vuur uit de beide hoornwerken en het bastion, 492 x) Journal, p. 9, 11, 12. De commandant der artillerie vinden wij als zodanig niet genoemd; waarschijnlijk was het de kolonel Willem IJssel. 2) Tilly a. d. St.Gl. 15 Juli, l.c.

NIMH | 1959 | | pagina 526