regiment van Escourt, dat die dag op wacht had moeten komen, teruggetrokken. Slechts vier schildwachten die men er had achter gelaten, kwamen om het leven1). De volgende dagen brachten de Franse kwetsers ('camouflets') grote schade aan aan de mijnen van de attaque van Lottum. Des ondanks waren de 27e de mijnen hier tot 6 a 1 2 meter van de kruin van de bedekte weg genaderd. Bij Schulenburgs attaque was men er in de nacht van de 26e op de 27e Augustus in geslaagd, zich voor het bastion Des Chartreux tegen de palissaden van de bedekte weg te logeren, ten koste van £2 doden en gewonden. De volgende nacht werd het zelfde punt opnieuw bestormd en met een verlies van 100 man genomen. In de linker face van genoemd bastion was inmiddels reeds over een grote breedte bres geschoten 2). De 29e was een zwarte dag bij de attaque van Lottum. Des na middags vijf uur sprong hier een mijn, die van alle voorgaande en volgende verreweg de grootste uitwerking had. De voorste parallel werd een massagraf; zelfs de tweede werd nog ernstig beschadigd, evenals twee mijnen. Van de regimenten Slangenburg, Fagel, Coserits en North and Grey vonden 46 man de doodhet aantal gewonden bedroeg 128. Dat van Slangenburg was, met 37 doden en 47 gewonden, onder wie een majoor, het zwaarst getroffen. Opmerkelijk is dat het Franse journaal van deze ramp met geen Moord melding maakt. Misschien houdt dit verband met een bus- krui ton tploffing die de zelfde dag aan Franse zijde plaats greep. Een bom der geallieerden ontstak 2$ vaten buskruit welke men bezig was, door de Porte de Secours (tussen de bastions Dauphin en Anjou) naar de mijnen te transporteren. Een bres van 1m aan weerszijden van de poort, de brug geheel vernield en een verlies van 42 man waaronder twee officieren waren het gevolg. Ijlings werden maatregelen genomen om de bres af te grendelen, het puin te ruimen en de voorpoort te barricaderen 3). Een ernstig verlies was voor de belegeraars dat de directeur du Mee in de nacht van 27 op 28 Augustus zwaar aan het hoofd werd gewond door een schijf of spiegel, zoals bij steenmortieren werden gebruikt. Hij werd wel vier maal 'getrepaneerd' doch overleed niettemin de ^e September 4). De volgende dagen ging de strijd met onverminderde hevigheid verder, vooral aan de zijde van de poort St. Martin, waar het ver- 1) Relation 72; vgl. Journal p. 38, 38 verso. 2) Relation 74, 75. 3) Relation 75-77; Journal 40, 40 verso. 4) Relation p. 77 noemt als datum van de verwonding de 29e. Zij geschiedde echter in de nacht van 27 op 28 Augustus (Murray IV-584); Eur. Merc. 2e st.-i63. 506

NIMH | 1959 | | pagina 540