kunnen wij een grove schatting maken met behulp van de dagelijkse opgaven in de 'Relation abrégée de la campagne', die blijkbaar alleen de rechter attaque betreffen. Wij komen dan tot (afgerond) 230 doden en 620 gewonden. Totaal dus bij benadering 1800 a 1900 man. Het iets grotere aantal dat Schulenburg opgeeft laat zich verklaren doordat in diens attaque meer bovengrondse actie is geweest. VERRICHTINGEN TOT DE SLAG BIJ MALPLAQUET Evenmin als aan het beleg van Doornik, achtte Villars zich in staat, aan dat van de citadel enige hinderpaal in de weg te leggen. Hij bepaalde zich tot de zorg voor zijn linies die, van Condé tot St. Venant, een lengte van niet minder dan 80 km besloegen. Het gros zijner troepen was gelegerd tussen Denain en Cambrin, altijd nog een front van 30 km. Het cardinale punt in zijn overwegingen was uit de aard der zaak de mogelijkheid, dat het geallieerde leger onverwacht voor enig punt der linies zou verschijnen en doorbreken. Hiermee moest des te meer rekening worden gehouden toen de inneming van Doornik een deel hunner troepen vrijmaakte, en vooral, toen zij 6 Augustus het kamp van Willemeau verlieten en hun leger in Zuidwestelijke richting verplaatsten. Het hoofdkwartier van Marlborough kwam te Orchies, dat van Eugenius te Pont-a-Marcq op de rechter vleugel; de linkervleugel onder Tilly reikte tot Beuvry, op slechts ongeveer km van de Franse linies achter de Scarpe. Deze positieverandering had ook aan 's vijands zijde enige ver schuivingen ten gevolge. Derhalve waren de Franse opstellingen sinds de je als volgt. Van de 12^ bataljons infanterie stonden er 4£ bij Denain, 4 bij Marchiennes, 13 bij Pont a Raches en 63 van Pont d'Auby tot voorbij Cambrin. Van deze infanterie voerde Albergotti het bevel over de Oostelijke-, d'Artaignan over de Westelijke groep. Van de cavalerie stonden 100 eskadrons bij Denain en St. Sauve, 76 bij Waziers, ten O. van Douai, 11 achter de Deule, 81 achter de linies van Cambrin. De 8e Augustus deden de geallieerden een poging, de Scarpe- overgang bij Marchiennes te bemachtigen. Cadogan trok hierheen met een 'tamelijk corps' (2000 grenadiers) van de linkervleugel. HOOFDSTUK VI S10

NIMH | 1959 | | pagina 544