Hij vond evenwel de omtrek onder water, de stad door infanterie bezet en zag geen kans, zijn opzet te volvoeren. Na enig geweervuur trok hij de 9e terug naar de legerplaats. Dit bewoog Villars, voor herhaling beducht, zijn troepen meer naar het midden samen te trekken. Albergotti bezette nu, met de 4£ bataljons en een deel der cavalerie uit het kamp van Denain, de Scarpe tussen Marchiennes en Pont-a Raches. d' Artaignan, die in de linie van Cambrin het bevel voerde, posteerde zich met 12 bataljons meer Oostwaarts, bij Courières. De hoofdmacht der cavalerie bleef in het kamp van Denain onder Luxembourg, de man van de Rijsselse buskruit-raid. Uiterst zorgvuldig waren de maatregelen, welke Villars nam om van een tijdige samentrekking zijner troepen op elk bedreigd punt verzekerd te zijn. Een goede spionnagedienst, geregelde patrouillegang - ook bij nacht - in het voorterrein, afge sproken waarschuwingstekens, uitkijkposten o.a. op de toren van Marchiennes, vanwaar iedere beweging van het vijandelijk leger kon worden waargenomen, alarmering, zo nodig, door kanonschoten, dit alles had de maarschalk op voorbeeldige wijze voorbereid. De evenwijdige verplaatsing der troepen in de linies werd zodanig ge regeld, dat de onderscheiden brigades elkaar bij opvolging aflosten, zodat geen deel der linies onbezet bleef, en alle wanorde werd voorkomen. De gemeenschapswegen achter de linies werden ver beterd; de wegen in het voorterrein zoveel mogelijk vernield of versperd x). Door al deze maatregelen verschafte hij zich de zekerheid, dat, naar welk gedeelte van het uitgestrekte front de tegenstanders ook zouden oprukken, hij steeds tijdig en met een voldoende macht gereed zou staan om een aanval af te slaan. De geallieerden zagen dan ook het nutteloze van verdere aanvals- pogingen in en besloten, de val der citadel af te wachten. De krijgs bedrijven bepaalden zich in de maand Augustus tot enige huzaren- acties, gelijk de Europische Mercurius er een tweetal verhaalt op de ie en i^e der maand 2). Toen bekend werd, dat, wegens het gebrek aan levensmiddelen, de val der citadel nog slechts een kwestie van enkele dagen was, en de geallieerden dus hun veldleger met de vrijgekomen troepen zouden kunnen versterken, begreep ieder, dat de kans op een krachtmeting, groter en bloediger wellicht dan een der vroegere in s11 1) Sautai 29-31 Pelet IX-76; Feldzüge XI-87; Murray IV-J70. 'Mémoire de M. de Villars pour la defense des lignes', 30 Augustus 1709, bij Pelet ÏX-338. Over de aanslag op Marchiennes. Relation de la Campagne de Tannières, p 59, 60. 2) Eur. Merc. p. 164, 163. Verbaal ged. te velde 4 Augustus (St.Gl. 8226).

NIMH | 1959 | | pagina 545