bevel, zich om 8 uur des morgens gereed te houden bij de molen van Sartl). Het plan, dat Villars voor de 9e had gevormd, was van verdere strekking dan dat der geallieerden, n.l. met het gehele leger naar het défilé van Malplaquet op te rukken en zich van dit débouché meester te maken. Van hieruit was zowel een mars in de richting van Bergen mogelijk als eventueel een omtrekkende beweging naar de zijde van de Trouille met een bedreiging van 's vijands aanvoer lijn, zodat de insluiting van Bergen voor de geallieerden zeer be zwaarlijk, zo niet onmogelijk zou zijn. Vroeg in de morgen ging Luxembourg met een sterke cavalerie- voorhoede vooruit; om zes uur volgde het leger in vier colonnes. Een sterk detachement kreeg onder Broglie opdracht, te demon streren tegen het défilé van Boussu. Zijn demonstratie was niet geheel zonder succesin het verslag der gedeputeerden althans wordt gezegd: 'II se présenta a la pointe du jour du 9e quelques escadrons des ennemis a notre droite, ce qui fit soubconner qu'ils avoient quelque dessein de ce coté-la' 2). De colonnes der hoofdmacht kwamen in de eerste middaguren in de nabijheid van het défilé van Malplaquet 3). Eugenius was reeds om zes uur, Marlborough om acht uur bij de molen van Sars. Al spoedig werden een zestal vijandelijke eskadrons in het défilé van Malplaquet gemeld. Auvergne toog er heen met zijn cavalerie, doch stuitte reeds op een sterke en nog steeds aangroeiende linie ruiterijweldra werd ook infanterie waar genomen, die de bosranden aan weerskanten begon te bezetten. Het werd duidelijk dat de vijand met zijn gehele macht naar het défilé in opmars was. De prinsen lieten het leger in de wapenen komen en de slagorde formeren, terwijl het detachement van Auvergne voorlopig werd teruggenomen. Omtrent 's vijands plannen was men in het onzekere. Velen dachten aanvankelijk nog aan een flankdekking voor een mars over Longueville naar Maubeuge volgens de spionnen en deserteurs echter had de vijand wel degelijk aanvalsplannen. Was Villars krachtig doorgestoten, dan zouden de geallieerden er zeer slecht voor hebben gestaan. Door het achterlaten van dertig 5l7 x) Goslinga, Mém. p. 108, 109. 2) Sautai 43, 44; De Broglie w.s. aan Voisin, 13 September 1709 (Guerre A i, 2152 nr. 187). Het genoemde verslag der gedeputeerden in St.Gl. 3922 fol. 104; gedrukt bij Sautai p. 217-222. Het komt, met de eigen hand van Goslinga geschreven, voor in het origineel van diens mémoires op het kasteel Twickel. Het diende blijkbaar ter aanvulling van het hoofdstuk over 1709, dat bij de gebeurtenissen van 9 September ineens afbreekt. 3) De opgaven luiden verschillend. Zie Sautai p. 46, 158, waarbij noot 2, 186.

NIMH | 1959 | | pagina 551