MALPLAQUET De tijd die sedert de middag van de 9e was verlopen, hadden de Fransen niet onbenut gelaten: na onverdroten arbeid hadden hun stellingen een geduchte sterkte verkregen. Grote zorg was vooral besteed aan de verdediging der bosranden en van de als steunpunten ingerichte gehuchten La Grosse Haye op de rechter- en La Chaussée du Bois op de linkervleugel. Op de uiterste rechtervleugel was het bos van Lagnière met retranchementen en verhakkingen, zowel in de bosrand als in het inwendige voorzien. Ter linker zijde hiervan bevond zich, verscholen achter heggen en houtranden, het gehucht La Grosse Haye. Yan nature reeds sterk, hadden de Fransen met de bedrevenheid in het pionieren, hun landaard eigen, er nog een driedubbele rij van verschansingen aangelegd. Volgens ooggetuigen had het gehele complex meer van een vesting dan van een veldver- sterking. Meer naar links vormde de hoeve van Blairon met om liggende verschansingen een steunpunt dat zich tot dicht bij het bos van Thierry uitstrekte. Tussen Blairon en La Grosse Haye was een open ruimte gelaten, geschikt om de aanvaller tot een verder doordringen te verlokken; zij werd echter behalve door het vuur der aangrenzende retranchementen, nog in de lengterichting door een batterij van 20 stukken bestreken: een ware moordkuil voor wie er zich in waagden. Het was aan de Nederlandse infanterie voorbehouden, het aan den lijve te ondervinden. Links van Blairon sloten de retranchementen aan bij de werken in het centrum, waar de cavaleriestrijd zich zou afspelen. Met het oog hierop waren doorgangen open gelaten, zodat de stelling hier bestond uit een linie van een zevental z.g. redans, ter lengte van zes a achthonderd meter, waarna een volgende verschansing de ruimte tussen de redans en het bos van Sart afsloot. Dit laatste was weer geducht versterkt door retranchementen en verhakkingen, in achtereen volgende rijen aangelegd, door epaulementen in vakken verdeeld, en waar het beloop van de bosrand het toeliet, door flankerende artillerie bestreken. Achter het bos lag in tweede linie, aan de grote weg van Bavay naar Bergen, het dorp La Chaussée du Bois, dat door drie achtereen volgende retranchementen was versterkt. Het was door een vallei en een beek van de Z.W.rand van het bos van Sart gescheiden, en 523 HOOFDSTUK VII (Zie Schets nr. 2o)

NIMH | 1959 | | pagina 559