lag gunstig om het déboucheren uit de bosrand te beletten. Het zelfde gold van de buurtschap La Folie op de uiterste linkervleugel. Zij was niet versterkt, doch de vele heggen maakten haar gemakke lijk verdedigbaar. In de namiddag van de ioe had Villars nog last gegeven tot het opwerpen van een tweede linie, achterwaarts van het centrum bij wijze van grendelstelling; bij nader inzien deed hij echter het werk eraan staken toen er nog nauwelijks een begin van uitvoering aan was gegeven 2). Bij de verdeling der strijdkrachten over de stelling was uitgegaan van de gedachte dat in het centrum voornamelijk de cavalerie zou optreden. De verschansingen hier waren dan ook slechts zwak bezet, n.l. door 13 bataljons van de Ierse brigade en die van Champagne en een reserve van 4 bataljons Beierse en Keulse gardes. Het blijkt niet dat over deze troepen een gemeenschappelijke commandant is aan gewezen. Meer dan de helft der infanterie (63 van de 118 bataljons) bezette de rechtervleugel. Van de 11 hier optredende brigades stonden twee in reserve, t.w. die van Navarre en van Brendlé, resp. van 6 en 8 bataljons. De linkervleugel was beduidend zwakker, n.l. 38 bataljons, waarvan 21 in de rand van het bos van Sart, 12 in de opnamestelling achter het bos, en meer achterwaarts in reserve. Het algemeen bevel over de rechtervleugel voerde Boufflers, over het centrum en de linkervleugel Villars. Commandant der infanterie van de rechtervleugel was d'Artaignan, onder wie de Guiche en la Frezelière; op de linkervleugel voerden Goës- briand en Contades het bevel in het bos van Sart, Albergotti over de troepen in de opnamestelling. Als adjudant van Goësbriand zien wij de bekende krijgskundige Folard, toen nog kapitein, die ook een beschrijving van de slag heeft nagelaten. De ruiterij stond, over het gehele front verdeeld, op twee linies achter de infanterie op de rechtervleugel als steeds het 'Maison du Roi'. Commandanten der ruiterij waren la Vallière, Gassion, Bouzols en de Broglie. Montesson vinden wij als commandant van de Gardes du Corps van het 'Maison du Roi', Dauger van de gendarmerie. De meeste der hier genoemde officieren hebben brieven of verslagen over de slag nagelaten; de berichtgeving is dan ook zoals gewoonlijk aan Franse zijde heel wat vollediger dan die der geallieerden. x) De beste voorstelling van de Franse stellingen geeft het plan van de Franse ingenieur Naudin in het werk van Sautai. Twee tekeningen bevinden zich in het archief van de 'Inspection générale du Génie' te Versailles (Art. ig nr. 39). Dit hoogst belangrijke archief is gehuisvest in het gebouw van de 'Ecole supérieure de Guerre'De meeste kaarten geven de toestand slechts gebrekkig weer, in 't bijzonder op de Franse rechtervleugel. £24

NIMH | 1959 | | pagina 560