droegen de bewondering weg van de tegenpartij. De majoor der gendarmerie Dauger getuigt: 'On ne saurait assez admirer le bon ordre avec laquelle ils firent leur manoeuvre' en een oud krijgsman als St. Hilaire mais leur manoeuvre est excellente et ces gens-la savent bien la guerre' 1). Beschouwen wij thans eerst de aanvallen op het bos van Sart. Het is ongeveer 8 uur, als de bataljons van Schulenburg tot de aanval over gaan. Vóór de bosrand valt een weiland, enigszins moerassig wegens een beekje dat er door liep, te passeren. Daarop stoten de aanvallers op een lichte verhakking, bezet door tirailleurs, die na een eerste saldo terugtrekken op een van takkebossen en fascines opgeworpen borstwering. Ook deze wordt vrij spoedig genomen; dan volgt echter een tweede soortgelijke borstwering, achter een meer dan 80 pas brede verhakking. Hier wordt de hoofdtegenstand geboden en lijden de aanvallers de zwaarste verliezen. Herhaaldelijk worden aanvallen afgeslagen; de tweede en derde linie worden achtereenvolgens ingezet. De uitslag blijft lang twijfelachtig, doch ten slotte wordt het retranchement genomen. In het inwendige van het bos wordt de strijd voortgezet. Het dichte onderhout is oorzaak, dat iedere man zijn eigen weg moet zoeken, dat de verbanden door een raken en de grootste verwarring ontstaatmeermalen wordt op de eigen partij geschoten. Het is na elven eer de troepen de tegen overliggende bosrand bereiken, omstreeks 12 uur voor de ver banden enigszins geordend zijn en de troep voor verdere actie bruikbaar is. Een Franse batterij van stukken die de bosrand flankeerde was de aanvallers in handen gevallen. Van Schulenburgs 12 stukken werden er 7 met grote moeite meegesleeptde overige moest men achterlaten 2). Was de aanval van Schulenburg tegen de brigades le Roi en Bretagne gericht, die van Lottum trof 's vijands stelling ter plaatse van de brigades la Sarre en Charost. Ook hier werd sterke tegenstand ondervondenvermeld wordt althans dat Orkney twee bataljons uit het centrum ter versterking moest zenden. De aanvallers hadden hier een krachtige steun aan de grote batterij, die de vijand aanzienlijke verliezen berokkende. Met behulp van deze werd de weerstand het eerst gebroken ter plaatse van de brigade la Sarre, vervolgens ook bij de brigade Charost. Van beide brigades waren de kolonels dodelijk gewond. Ook de regi menten die tot nu toe tegen de aanval van Schulenburg hadden stand gehouden, ontruimden nu achtereenvolgens hun posten om 1) Sautai p. 148, resp. 134. 2) Schulenburg 427, 428; verslag van Wackerbarth aid. 435-, 436. £28

NIMH | 1959 | | pagina 564