de dicht bezette verschansingen en uit de reeds genoemde flankeren de batterij van 20 stukken. Zelden is op enig slagveld zo bloedig gestreden als bij deze gelegenheid. De erbarmelijke verliezen, door de voorste bataljons geleden, beletten niet, dat de volgende met gelijke onverschrokkenheid in het vuur gingen. Reeds bij het begin van de aanval sneuvelde de dappere Oxenstiern een gehele reeks officieren van alle rangen en talloze soldaten deelden zijn lot. De meesten trof het dodelijk lood bij het bestijgen van de borst weringen na de slag althans vond men gehele gelederen uitgestrekt met het bovenlijf op de kruin, andere in de gracht en zo dicht opeen, dat men volgens ooggetuigen geen grond zag tussen de lijken. De zwaarste verliezen van alle leden het tweede en derde bataljon van de Hollandse Gardes; die van het eerste, dat van Doornik was ge komen, waren onbetekenend; het heeft blijkbaar aan de grote aanvallen geen deel genomen. Alle dapperheid ten spijt moest de aanval, letterlijk in bloed gesmoord, een einde nemen, de uitge dunde resten gingen op de uitgangsstelling terug. Enige vaandels, reeds op de wallen geplant, gingen verloren. Meer succes had aanvankelijk de aanval der drie rechter colonnes, gericht tegen het front der brigades Alsace, Lannoy en Picardie. De voorste en vervolgens een tweede rij verschansingen werden ver overd, en alle drie genoemde brigades ruimden in verwarring het veld. Vooral de brigade Alsace leed zware verliezen: zij verloor de helft harer sterkte aan doden en gewonden. Een tijdlang was de toestand voor de Fransen gevaarlijk. Boufflers trachtte vergeefs, de brigade Picardie te herenigeneen viertal eskadrons van het Maison du Roi werd ingezet om de vluchtenden tot staan te brengen. De doorslag gaven echter de tegenaanvallen van de uit acht bataljons bestaande Zwitserse brigade May en van het regiment Royal, dat hier ten tweeden male in actie kwam nadat het reeds de aanval der tweede colonne had helpen afslaan. De Hollandse troepen, in de voorgaande gevechten verzwakt en in de doolhof van verschansingen stellig ook in verwarring geraakt, waren tegen de met verse troepen ingezette tegenaanval niet bestand; na verbitterde strijd, waarbij evenmin als elders in de slag kwartier werd gegeven, moesten zij het zo duur gekochte terrein prijs geven1). Een rustpauze trad in, die ongeveer anderhalf uur moet hebben geduurd, en waarin de actie zich tot geschut- en geweervuur be paalde. Het eerste vooral berokkende de kwetsbaar opgestelde cavalerie van het Maison du Roy gevoelige verliezen. Door het slaan 531 Sautai 173, 174, 184, 194-19!» 212.

NIMH | 1959 | | pagina 569