staan van het Maison du Roy, onder persoonlijke aanvoering van Boufflers, die hier blijken gaf van de grootste onverschrokkenheid, en van de gendarmerie. Auvergne's cavalerie moest voor de over macht van deze keurbenden wijkenzij werd teruggedreven en achtervolgd tot de linie van redans. Hier stieten de Fransen op de geallieerde infanterie, die door haar vuur de doortocht voor de eigen ruiterij vrijhield en die van de vijand belette. De geallieerde cavalerie kreeg zodoende gelegenheid, zich te herstellen en, door nieuwe eskadrons versterkt, opnieuw tot de aanval over te gaan. Ook aan Franse zijde kwamen achtereenvolgens nieuwe strijdkrach ten in gevecht, en het werd een chargeren over en weer, waarbij nu de ene, dan de andere partij in het voordeel was. Het overwicht was aanvankelijk aan Franse zijdeherhaaldelijk werden de gealli eerden tot de redans terug gedreven; het bezit van deze werken stelde hen echter in staat, met steeds nieuwe ruiterscharen op het terrein van de strijd te verschijnen. Op de duur moest het over wicht zich op deze wijze naar de kant der geallieerden verplaatsen, te meer omdat 100 Franse eskadrons, die op de linkervleugel werden vastgehouden, en een sterk detachement onder Luxem bourg, dat uitgezonden was om tegen een omtrekking door het bos van Lagnière te waken, geen deel aan de strijd in het centrum namen. Dat niet alle Franse regimenten met gelijke onversaagdheid vochten behoeft geen verwondering te baren. Naast regimenten en eskadrons die met grote dapperheid chargeerden waren er andere die vóór het tot de schok kwam het veld ruimden. Bij de geallieerden zal het evenzo zijn geweest, maar terwijl hier, zoals gewoonlijk na een overwinning, allen gelijkelijk worden geprezen, horen wij aan Franse zijde afkeurende stemmen. Zo zegt een cavalerieofficier'La cavalerie a paru plus ferme dans la canonnade que dans la charge, ce que j'attribue a la mauvaise disposition et au peu de terrain qu'elle avait pour se mouvoir' 1). Tegenover de min of meer geïsoleerde charges der Fransen plaatste de geallieerde ruiterij de tactiek van Hochstadt en Ramillies een gesloten en langzaam maar onweerstaanbaar opdringen. Des Bournays, een officier van het Maison du Roi en adjudant van Boufflers, beschrijft haar als volgt: 'Cependant celle (d.i. de cavalerie) des ennemis, avancant par un mouvement lent et serré, gagnait du terrain sans faire aucune charge' en even laterCependant £36 Sautai p. 209. Volgens Folard (Sautai p. 177-178) stond de Franse cavalerie in het centrum op 4 linies; volgens Des Bournays (id. p. 213) op 7 linies. Volgens beiden namen de achterste linies te weinig deel aan het gevecht.

NIMH | 1959 | | pagina 574