la cavalerie ennemie, faisant une ligne convexe sans intervalles, avancait toujours peu a peu' x). Onder deze omstandigheden moest ook Boufflers zich er reken schap van geven, dat het voortzetten van de strijd slechts tot de nederlaag kon leiden, en nadat de cavaleriestrijd ongeveer een uur had geduurd, gaf hij het bevel tot de terugtocht. Op de linker vleugel was deze al iets eerder, omstreeks twee uur, uit eigen beweging begonnenScfiulenburg althans zegt in zijn mémoires et celle (d.i. de infanterie) de la gauche n'a commence a se retirer que lorsqu'elle a vu que leur cavalerie commencait a s'ébranler'. Op de rechtervleugel daarentegen, waar de Franse infanterie nog altijd sterk overmachtig was, werd tot het laatst met grote ver bittering gestreden. De Hollandse troepen hadden zich na de vlucht van de Zwitserse en Franse gardes zonder veel moeite van de voorste Franse loopgraven tot en met die van het regiment Alsace meester gemaaktbij het verder doordringen stieten zij op felle tegenstand. Niettemin konden zij de vijand ook uit een tweede linie van ver schansingen verdrijven; een korte tijd werden zij zelfs meester van de grote Franse batterij van 20 stukken, welker vuur reeds zulk een slachting in hun gelederen had aangericht. Tegen de aanval van twee brigades, Navarre en Royal, waarmee Hauterive de tegenaanval inzette, waren de gehavende en uitgeputte bataljons niet meer bestand. Onder zware verliezen - de gedeputeerde Vegelin spreekt zelfs van 'meer een slachting dan een gevecht' - moesten zij de duur gekochte terreinwinst prijs geven; de vijand achtervolgde hen tot aan de eerste genomen retranchementen, volgens anderen tot aan de cavalerie. De Fransen bleven echter slechts kort in het bezit van het herwonnen terrein. De algemene toestand nood zaakte hen ook hier, de terugtocht aan te nemen, vooral toen enige Staatse eskadrons, naar het schijnt onder Grovestins, naar links inzwenkten en de Franse infanterie in de rug dreigden te komen 2). Overigens laten de berichten omtrent deze tweede Hollandse aanval veel in het duister; van de eerste geldt trouwens het zelfde. Algemeen bekend is de spreekwoordelijke dapperheid van Johan Willem Friso, die met een vaandel van het regiment May in de hand zijn mannen vooruit snelde in de kogelregen zoals Bonaparte op de brug van Areola, met dit verschil dat wij daar met legende, hier met werkelijkheid hebben te doen; het is echter uit de be- £37 1) Sautai p. 213. 2) Eur. Merc. 22£, 228; Hessen-Kassei a. d. St.Gl. 12 September (St.Gl. 3921).

NIMH | 1959 | | pagina 575