van die van Marlborough, n.l. 2ojo man, op die van Eugenius 4jo, en hiervan bijna de helft op de Deense cavalerie van Wurtem- berg. Van Marlborough's cavalerie hebben de Hannoveranen met 830 doden en gewonden in 26 eskadrons het meest verloren. De ver dere verliezen zijn: Hollanders 430, Engelsen 180, Pruisen34.0 man. De drastische verliezen der Hollandse infanterie kwamen reeds ter sprake. Het zwaarst van allen had het tweede bataljon der blauwe garde geleden, dat met 300 doden en gewonden de ver nietiging nabij was Talrijk waren ook de officieren die de overwinning met hun leven betaalden. Van de Staatse troepen noemen wij slechts de luit.-generaals Oxenstiern en Sparre en de generaal-majoor Weck die wij onder de gesneuvelden - de luit.-generaals Lauder en van Heiden die wij onder de gewonden vermeld vinden. Gewond werden ook de generaal-majoors Keppel, Nassau-Woudenberg, Baudits, Wassenaer en Hamilton, de brigadier Cronström, de kolonels Pallandt, Rauwenoort en van Oort. Van de Schotten sneuvelden drie kolonels: Tullibardin, Hepburn en Swinton, alsmede de luit.-kolonel John Hamilton die gewond en gevangen genomen en nochtans in koelen bloede afgemaakt werd 2). Ook Fagel, Mestrall en Delsupeche worden onder de gewonden ge noemd, evenals de brigadier Douglas. Van de vreemde generaals noemen wij slechts Tettau, Prendergast en la Loo die sneuvel den, Wackerbarth en Webb, die als gewond worden vermeld. Prins Eugenius liep een schampschot aan het hoofd opvan Gos- linga, die zich zomin ontzag als wie ook, werd een paard onder hem doodgeschoten. Het aantal krijgsgevangenen was aan weerskanten gering, want er werd weinig of geen kwartier gegeven. Wij vinden vermeld dat de geallieerden 1 300 gevangenen maakten, en de Europische Mercurius geeft de namen van een 300 officieren. De meesten hiervan waren gewonden, die na de actie hetzij op het slagveld, hetzij in de naburige huizen of bossen werden aangetroffen, veelal in deerniswekkende toestand. Het strekt Marlborough tot eer, dat hij zo goed mogelijk ook voor de Franse gewonden zorg droeg, De verlieslijst der Hollandse infanterie der linkervleugel in Bijlage 48. Verdere verlieslijsten in Eur. Mere. 226, 2£2-2£7, en bij Schulenburg 3a Beil. XXXa, (zie Bijlage 49). Mogelijk zijn de opgaven iets te hoog, wegens de gewoonte van vele kapiteins om alles was sedert de laatste monstering was uitgevallen, als gesneuveld op te geven: hierover De Vrijer IV, Bijlage VIII. Zeer zwaar was de compagnie Hollandse Cadets geteisterd. Voor deze cadets, veelal zoons van Franse uitgewekenen, doet Goslinga een goed woord bij de raadpensionaris, omdat zij, in een los van de regimenten staande compagnie verenigd, nagenoeg geen kans hebben, promotie te maken. (Goslinga aan Heinsius 23 September). 2) John Scot, 'Remembrance' (Ferguson III p. 494). £42

NIMH | 1959 | | pagina 580