glacis de palissaden te naderen. Gelijk veelal bezigde men hiertoe Luikerwalen uit de regimenten van Delsupeche en Caris. In de nacht van de ^e zetten de aanvallers zich hier vast in een tweetal logementen, doch niet dan ten koste van i 2 doden en 68 gewonden, hetgeen wijst op krachtige tegenstand van de zijde der belegerden. Ook de handgranaat speelde in dit stadium weder een belangrijke rol. Wij vinden althans bericht, dat de bovendekking van een van de sappes door eigen, te kort gevallen handgranaten werd vernield. De vijand belemmerde het herstellen door zijnerzijds handgranaten te werpen, zodat het enige tijd duurde eer men van planken en fascines een nieuwe bovendekking had aangebracht. Bij de poort van Havré naderden de aanvallers de 7e tot de rand van de voorgracht van de bedekte weg, en tot dicht aan de reeds genoemde barriere. De 8e had hier de eerste bestorming plaats tussen 8 en 9 uur 's morgens. De barrière werd, ten koste van 60 a 70 doden en gewonden genomen, waarop de vijand de vlucht nam uit de bedekte weg, 12 gevangenen en enigen die 'onder de voet geschoten' waren, achter latende. Het rechter gedeelte van de eerste bedekte weg was thans in handen der aanvallers; het linker enige tijd later, nadat men de gracht met behulp van een 'secrete brug' d.i. een lichte storm- of loopbrug, was overgestoken. De 9e October trof een bom der geallieerden een toren in de stadswal, die als buskruitmagazijn dienst deed, niet ver van de poort van Havre, met het gevolg dat de toren in de lucht sprong, een deel van de stadsmuur instortte, en grote schade aan de nabijstaande huizen werd toegebracht. Een dergelijk voorval had bij de belege raars plaats, doordat een bom uit de stad een bergplaats met onge veer 40 geladen bommen deed ontploffen. Bij de attaque van Bertamont logeerden de belegeraars zich in de nacht van de 9e op drie plaatsen, n.l. op de drie uitspringende hoeken, dicht aan de palissaden, wat hun 9 doden en 76 gewonden kostte. De volgende dag bezocht Johan Willem Friso de loopgraven; een dergelijk bezoek was veelal de voorbode van een bestorming. Deze had dan ook plaats in de nacht van de 10e op de 1 ie aan de attaque van Bertamont. Het resultaat was, dat de aanvallers zich over een aanzienlijke lengte op de kruin van het glacis konden vastzetten, zodat zij de bedekte weg met hun vuur beheersten en deze derhalve onhoudbaar werd. Aan het linker gedeelte alleen gelukte dit niet, doordat, wegens het gewond raken van twee of drie ingenieurs, het plaatsen van de gabions spaak liep. Hier bleef ££4

NIMH | 1959 | | pagina 592