de vijand zodoende nog meester van een inspringende wapenplaats, die echter de volgende nacht eveneens werd bemachtigd. Bij de bestorming waren vier officieren gesneuveld, en verder nog een ioo man gedood of gewond. In de nacht van de i ie op de 12e werd de bedekte weg geheel ontruimd. Zodoende was de actie aan de beide attaques in een nieuwe phase getreden; bij die van Bertamont de strijd tegen het hoornwerk, bij die van Havré tegen de tweede bedekte weg. Bij de attaque van Bertamont werd de aanval gericht tegen de facen van de beide halve bastions en van het ravelijn. Op de kruin van het glacis werden de 12e en 13e bresbatterijen gebouwd tegen over de genoemde facen, en z.g. contre-batterijen tegenover de overeenkomstige flanken; tezamen 24 stukken, welke de 14e het vuur openden. Vanuit de logementen op de kruin van het glacis werd op ver schillende plaatsen met de bedekte sappe gegraven naar de grachts- boord, hier een parallel aangelegd als uitgangsstelling voor de grachtovergang, en tenslotte vanuit deze laatste, eveneens met de bedekte sappe, de afdalingen naar de gracht gegraven, waarna in de nacht van 16 op 17 October met het vullen van deze kon worden begonnen. Alles volgens de gebruikelijke methode. Bij de attaque van Havré werd mutatis mutandis op overeenkomstige wijze te werk gegaan. Hier was, waar de aanval een aardwerk gold, geen sprake van bresbatterijen. Door het vernielen van een beer, die de schei ding vormde tussen de kleine en de grote vijver (resp. de 'Etang des prêtres' en de 'Vivier des Apötres') slaagden de belegeraars er in, de eerstgenoemde op de laatste te laten aflopen, terwijl zij, door een hiertoe bestemde sappe, gelegenheid vonden, ook het water uit de gracht der tweede bedekte weg af te tappen. Ook bij de linker attaque zag men kans, het water aanmerkelijk te doen zakken door het vernielen van een beer. De tegenstand bleef nog steeds krachtig, en elke nacht eiste een zeker aantal doden en gewonden. Opmerkelijk is ook, dat bij de attaque van Havré, terwijl de afdalingen naar de tweede gracht reeds bijna gereed waren, de verdedigers zich nog steeds in een deel van de eerste bedekte weg staande hieldende 14e pas waren de geallieerden meester van de gehele eerste contrescarp. De storm op de tweede had plaats 8 uur 's morgens van de 16e October. De tegenstand was hardnekkig; de strijd duurde, naar Grimaldi rap porteerde, bijna twee uur. Het resultaat was niet onbevredigend; de aanvallers logeerden zich op de twee uitspringende hoeken van de rechter helft van de tweede contrescarp, en de vijand ontruimde SSS

NIMH | 1959 | | pagina 593