tevens het geheel omwoelde ravelijn. Daarentegen handhaafde hij zich nog in de wapenplaats tussen de twee uitspringende hoeken. De verliezen der aanvallers waren zwaarder dan bij een der andere bestormingen, n.l. ^6 doden en 25-9 gewonden1). Reeds de volgende nacht werd begonnen met het opwerpen van batterijen voor de aanval op het hoornwerk. In de zelfde nacht werden drie bruggen gelegd in de gracht van het hoornwerk van Bertamont, n.l. twee voor de beide facen en één voor het ravelijn. Deze operatie kostte 20 doden, w.o. een ingenieur, en 7^ gewonden. Intussen waren reeds flinke bressen geschoten, waarmee nog de gehele dag werd voortgegaan, terwijl alles werd gereed gemaakt voor de bestorming. Des middags van de 17e kwamen Marlborough en de Prins van Oranje in de loopgraven, en des avonds omstreeks 7 uur had na hevig artillerie vuur gedurende twee uren de bestorming plaats. Het overtrekken van de gracht schijnt weinig moeite te hebben gekost. Toen de aanvallers de bres beklommen en in het werk door drongen, bleek de vijand te zijn teruggetrokken op een man of acht na, die zich tijdig in veiligheid stelden. Inderdaad had Grimaldi slechts enkele compagnieën grenadiers in het werk gelaten die, na enige tegenstand in een gepalissadeerd retranchement dat nog tijdens het beleg in de keel van het hoornwerk was aangebracht, in de achterwaartse contrescarp terugtrokken. Tegelijkertijd was ook het ravelijn, blijkbaar eveneens zonder veel tegenstand, ontruimd ge worden. Dat de aanvallers niettemin omstreeks 100 man en daaren boven vrij veel officieren aan doden en gewonden verloren, schijnt, evenals bij zoveel andere bestormingen, geschied te zijn tijdens het logeren in het veroverde werk onder het vuur van de achterwaarts gelegen contrescarp en ravelijnen 2). Van de luit.-generaal Gri maldi, onderbevelhebber van zijn neef en naamgenoot, werd tijdens deze actie een been stukgeslagen door een bomscherf, ten gevolge waarvan hij overleed. 55$ 1 Aldus vlg. J. W. Friso 17 Oct.Van Werve zegt slechts: 'on n'eut que igo hommes tuez et blessez dans cette occasion', een aanmerkelijk verschil dus. 2) De prins bericht deze bestorming in zijn brief van de zelfde avond als volgt: P.S. Ingevolge van de dispositie in desen gemeld heeft men ontrent acht uiren geattacqueert het hoornwerk van de poort van Bartemont. D'onze, de galerien gepasseert zijnde, hebben haer aen de voet van de bressen geformeert en zijn vervolgens geklommen in 't werk, alwaer zij een kleyne wacht hebben gevonden van 7 a 8 man, die op 't aenkomen der onze geretireert en tot aen de brugge vervolgt zijn". Men ziet, dat van verliezen in 't geheel niet wordt gesproken, doch blijkbaar had de prins de opgaven nog niet ontvangen. Volgens Van Werve geschiedde de aanval 'vers les 6 a 7 heures du soir'en bedroegen de verliezen een majoor, een ingenieur en een luitenant gedood, een luitenant-kolonel, zes kapiteins en vijf luitenants gewond, en ongeveer 100 soldaten gedood of gewond. Quincy, die de gewoonte heeft, de verliezen der tegenpartij sterk te overdrijven, spreekt van 100 doden en 1 go gewonden, behalve nog de officieren (VI- 2 2 g).

NIMH | 1959 | | pagina 594