Nog dezelfde avond gaf ook de in de keel van het hoornwerk gelegen redoute zich over. De luitenant, die er over 20 man het bevel voerde, zag zich hiertoe gedwongen door muiterij van een deel zijner manschappen. Eveneens capituleerde de lunet ter rechterzijde van het hoornwerk van Havré, aan de rand van de inundatie. Met spoed zetten de belegeraars thans de aanvalswerken voort, enerzijds tegen het rechter halve bastion - van buiten gerekend - van het hoornwerk van Havré, anderzijds tegen de werken van de stad. Op het glacis voor de saillant van het genoemde bastion bouwden zij een batterij van 11 stukken. Reeds de 19e opende deze haar vuur tegen de face van het halve bastion en tegen de flank van het linker halve bastion, die de gracht voor de face met haar vuur bestreek. Bij het hoornwerk van Bertamont werd een batterij van 6 stukken gebouwd op het linker uiteinde van de contrescarp, welke batterij een aanvang maakte met bresschieten in het tegenover liggend ravelijn en in de stadswal. Ook in het hoornwerk zelf werden een kanon-en een mortierbatterij opgeworpen en bewapend. Niettemin scheen het, dat het einde van het beleg nog lang op zich zou laten wachten. Bij de poort van Bertamont had men per saldo nog slechts een buitenwerk veroverd, en moest de aanval op de eigenlijke vestinggordel nog beginnen. Bij die van Havré wacht ten, wanneer het hoornwerk zou zijn genomen, nog twee achtereen volgende afsnijdingen, die men slechts over een zeer smal front zou kunnen naderen. Neemt men daarbij het reeds ver gevorderde seizoen in aanmerking, dan was er voor de aanvallers naar het scheen nog weinig reden tot optimisme. Evenwel, mochten zij misschien de toestand donker inzien, met de vestingcommandant was zulks nog meer het geval. Reeds de 12e schreef Grimaldi vrij pessimistische brieven aan Boufflers, waarin hij nadrukkelijk op spoedig ontzet aandrong. Deze berichtte zijnerzijds, dat hij aan de voorbereidingen ertoe werkte 'avec toute l'attention et la vivacité possible', en dat hij dagelijks de komst van de keurvorst van Beieren en van Berwick verwachtte, die zich aan het hoofd des legers zouden stellen. Maar de ervaring van vele belegeringen had reeds geleerd, dat men aan dergelijke beloften geen al te grote waarde moest hechten. Reeds de 16e, toen ieder ogenblik de storm op het hoornwerk van Bertamont werd ver wacht, besloot Grimaldi zijn brief met 'Je vous feray mes derniers signaux affin que vous preniez vos mesures'. De 18e kondigde hij de binnen korte tijd te verwachten overgave aan, met het gebruike lijke argument dat hij, bij langere tegenstand, het garnizoen aan 557

NIMH | 1959 | | pagina 595