is dat Richards met enige hem vergezellende officieren omkwam en verder naar het schijnt een veertigtal manschappen. Er werd schade aan het kasteel aangericht, doch niet zodanig of het kon nog anderhalve maand stand houden. Stanhope trachtte nog tevergeefs het met een vloot te ontzetten, en sloot, toen dit mislukte, voor de bezetting een eervolle capitulatie In de tweede helft van Mei verscheen Bezons te Madrid om het bevel over de Frans-Spaanse troepen in Catalonië op zich te nemen Noailles zou als voorheen van Roussillon uit tegen Gerona opereren. In het begin van Juni begonnen de Franco-Spanjaarden zich aan de grenzen van Catalonië samen te trekken. Ook de ge allieerde troepen verlieten in deze tijd hun garnizoenen en werden in een drietal kampen gelegerd, doch zodanig dat spoedige samen trekking desgewenst kon geschieden. Het bleef echter voorlopig nog bij afwachten en op zich zelf staande kleinere acties, als het ontzet van het door de Fransen belegerde kasteel van Yenasque, een schuilplaats van miquelets aan de voet der Pyreneeën, op 13 Juni 2). In de eerste helft van Augustus legerde Starhemberg zich ten Oosten van Lerida, met de Segre tussen zich en de Fransen, die ten N.O. van Balaguer stonden, met de rechtervleugel aan deze stad aansluitende. Hij beschikte thans over 24 bataljons en 4^ eskadrons. Aan Nederlandse troepen waren hierbij het regiment mariniers van St. Amand, de cavalerie van Drimborn en de dragonders van Mattha en Schlippenbach de bereden regimenten waren elk twee eskadrons sterk 3). Starhemberg, inziende dat voor eventuele verdere operaties een bruggehoofd aan de Segre nodig was, besloot, zich hiertoe van Balaguer meester te maken. Om de vijand van het overgangspunt weg te lokken gebruikte hij een krijgslist, hierin bestaande dat hij zijn troepen (26 Augustus) in Zuidelijke richting in mars zette, zodat de vijand in de waan geraakte, dat het op Mequinenza was gemunt. Vervolgens veranderde hij snel van richting, trok de 27e onverwacht en zonder tegenstand over de Segre, en liet nog dezelfde dag Balaguer op drie plaatsen aantasten, resp. onder de prins van Hessen-Darmstadt en de generaals Belcastel en Wetzel. Bezons, zijn vergissing te laat inziende, kwam nog aanmarcheren tot ontzet, doch op korte afstand van het geallieerde leger gekomen, bedacht hij zich en nam de terugtocht aan. Het kwam nog tot een treffen ^63 j) Trevelyan'The peace and the protestant succession', p. 22, 23. Gallieris aan de griffier Fagel Brussel 21 en 28 Maart 1709 (St.GI. 6813, tweede lias lopende Spanje, 1709); Eur. Mere ie st' p. 97, 163, 234, 263-267. 2) v. Rynevelt X-23i/'32Eur. Mere. 294, 2e st. 79. 3) Eur. Mere. 2e st. 123; 'Feldzüge' XI-217.

NIMH | 1959 | | pagina 601