tussen zijn achterhoede en de cavalerie der bondgenoten, dat voor de laatste gunstig, hoewel niet zonder verliezen, verliep. De 28e, na met artillerie beschoten te zijn, capituleerde de stad. Het garni zoen, twee regimenten met tezamen 800 man, bleef krijgsgevangen. Bezons trok zich terug achter de Noguera 1). Starhemberg bleef voorlopig bij Balaguer, waarbij het magazijn van levens- en krijgsbehoeften, dat hem in handen was gevallen goede diensten bewees. Aan het hof te Madrid baarde de tijding van het gebeurde grote zorg. De afkeer van de Fransen, die de schuld kregen van het onheil, kreeg er nieuw voedsel door. Philips v besloot zich aanstonds te velde te begeven en vertrok 2 September uit Madrid. In het leger gekomen, kon de koning evenmin als Bezons veel uitrichten; wij lezen zelfs dat deze een schriftelijk bevel van Lodewijk xiv ver toonde, in geen geval een slag aan te gaan 2). Een aanval op Star- hembergs legerplaats was derhalve uitgesloten. Philips wilde nu trachten, 's vijands toevoer af te snijden en hem zodoende tot de terugtocht te dwingen. Omstreeks 24 September deed de koning tot dit doeleinde het leger bij Lerida over de Segre gaan. Starhemberg bleef echter rustig in zijn verschanste leger plaats, en de acties tegen zijn convooien bleven zonder resultaat. In de eerste dagen van October liet Philips het leger over de Segre teruggaan en ook zelf keerde hij naar Madrid terug. Ook Starhem berg liet thans zijn troepen weder over de rivier gaan, met achter lating van een sterk garnizoen in Balaguer. Ook Noailles, die evenmin als in zijn vorige veldtochten enig belangrijk succes had behaald, trok naar Roussillon terug. Niet lang daarna zochten beide partijen de winterkwartieren op 3). Tegen het einde van October ontving Bezons van het Franse hof bevel, zonder uitstel met alle Franse troepen, met uitzondering van 12 bataljons Zwitsers en Ieren, die in Spaanse dienst waren over gegaan, naar Frankrijk terug te keren. De graaf van Tilly, broeder van de Staatse opperbevelhebber, nam in plaats van Bezons het bevel op zich. In de leemte, door het vertrek der Franse bondge noten ontstaan, trachtte Philips zo goed mogelijk door het werven van 24 nieuwe bataljons te voorzien 4). 5 64 1) Berichten over de inneming van Balaguer in Eur. Merc. 2est., 201-205; VanRyneveltl, 140-147. Omtrent de aard van Starhembergs schijnbeweging zijn de berichten tegenstrijdig: 'Feldziige' XI-220; Quincy VI-263. 2) Eur. Mer. 199, 200. Zie hierbij Von Noorden, III-573- 3) Eur. Mere. 278-280. De Nederlandse infanterie kwam te Esparraguera en Olesa, 30 km N.W. van Barcelona, de ruiterij o.a. te Valls, 13 km N. van Tarragona (v. Rynevelt 3 7 4) v. Rynevelt I, 352-334.

NIMH | 1959 | | pagina 602