verwachten dat het onder contributie brengen van een groot deel van Noord-Frankrijk een zodanige druk zou betekenen, dat Lode- wijk xiv zijn laatste verzet tegen de eisen der bondgenoten zou laten vallen x). Aan Franse zijde had men uit het versterken van Warneton en andere plaatsen aan de Lys, uit het optreden van het door Albe marle verzamelde detachement, uit de transporten op Schelde en Lys en uit het aanleggen der magazijnen aan de bovenloop dezer rivieren al spoedig opgemaakt waar ongeveer de hoofdoperaties zouden plaats hebben. Ook liepen al vroeg geruchten over een 'action prématurée' van de tegenpartij. Men vreesde een verrassende aanval op Douai of St. Venant, en het is niet onmogelijk dat Albe marle met een dergelijk plan is omgegaan. In afwachting van de veldtocht had aan Franse zijde d'Artaignan, thans maréchal de Montesquiou, de zorg voor de frontieren. De meest bedreigde plaatsen waren Douai, Bethune, Aire en St. Venant. In de eerste dagen van April voorzag Montesquiou deze, op last van de koning, van de met het oog op een beleg vereiste bezetting. In Douai kwamen achttien van de beste bataljons van het leger. Ook werd het gehele hier aanwezige artilleriepark men weet dat Douai het centrale arsenaal was voor Noord-Frankrijk naar het veiliger gelegen Cambrai overgebracht. De naar de Maas toe ge legerde troepen werden naar Picardië aangetrokken, en generaals aangewezen voor het bevel in de bedreigde vestingenAlbergotti in Douai, Puys-Vauban in Bethune, Mouchy in St. Venant, Goësbriand in Aire, Villars in Ieperen 2). Dat Lodewijk xiv de oorlog ook dit jaar verdedigenderwijs wilde voeren sprak onder de gegeven omstandigheden welhaast van zelf. Montesquiou, die op zijn inspectietochten tot de slotsom was gekomen, dat de verdedigbaarheid der Noordelijke grenzen veel te wensen overliet, had voorgesteld, het land tussen Lys en Deule door een nieuw aan te leggen linie af te sluiteneind Januari diende hij bij het hof een desbetreffende memorie in, doch de koning ont hield er zijn goedkeuring aan, voornamelijk om financiële redenen. Om hieraan gedeeltelijk tegemoet te komen, ontwierp de maar schalk het plan tot een kortere linie, die althans La Bassée, dat kort voor de oude linie van Cambrin was gelegen, zou dekken. Volgens Churchill 11-683 had Marlborough meer gevoeld voor het beleg van Aire en St. Venant, om vervolgens naar de kust door te dringen en in een der kuststeden in samenwerking met de zee macht een operatiebasis in te richten. Het Hollandse belang van het behoud van de Brabantse hoofd steden zou de doorslag hebben gegeven naar de kant van Douai. Ook is sprake geweest van een landing bij Abbeville (Slothouwer 374). 2) Pelet X, p. 8, 9. £-88

NIMH | 1959 | | pagina 628