helft van Meitot zolang hield hij zich onledig met het maken van verschillende plannen tot het ontzet1). Ook van een aanslag der geallieerden op Kortrijk vinden wij melding gemaakt. Een troepenmacht van niet minder dan i g ooo man, voorzien van de voor een overrompeling nodige uitrusting was, naar wij lezen, hiertoe reeds onderweg, doch keerde terug toen bleek dat de tegenpartij van de onderneming kennis droeg en de vereiste tegenmaatregelen had genomen 2). BELEG VAN DOUAI Van ouds tot Vlaanderen behorend, was Douai, een stad van tamelijke grootte, zetel van de tweede universiteit in de Neder landen, in de Bourgondische tijd met Rijssel en Orchies een van de beroemde Zeventien Nederlanden uitmakende, in 1667 door de Fransen ingenomen en sedert dien aan Frankrijk gebleven. Wegens haar gunstige ligging aan bruikbare land- en waterwegen was zij de stapelplaats der belegeringsartillerie, welke thans echter, zoals wij zagen, tijdig naar Cambrai was overgebracht. Vauban had haar in de jaren volgende op de vrede van Aken terdege versterkt, en voor haar belang pleit ook dat de grote vestingbouwer er in 1680 gouverneur werd 3). Bij de modernisering der vesting moest, zoals bijna steeds het geval is, met de bestaande toestand rekening worden gehouden; zodoende was de oude stadsmuur voor een deel onveranderd ge bleven; ongeveer de helft, met name het Noordelijk deel, was van moderne bastions voorzien. Zij was rondom door een brede natte gracht omgeven, en hierin was een groot aantal - totaal 24 grotere en kleinere ravelijnen aangelegd. Het geheel was omringd door een zeer goed ingerichte bedekte weg met glacis en een brede voor gracht. Niet weinig werd de op zich zelf reeds aanzienlijke sterkte ver groot door het deels onder water deels dras zetten van de vestingomtrek, waartoe de midden door de stad lopende Scarpe de 59 6 HOOFDSTUK IV (Zie Schets nr. 24) P Pelet X-20, 23. 2) Eur. Mere, ie st. p 301, 302. 3) P. Lazard, 'Vauban' p. 173 (Parijs 1934).

NIMH | 1959 | | pagina 636