l'extrémité de notre gauche'waarmee niet anders dan Autreglise bedoeld kan zijn. De actie verhaalt hij als volgt: 'Un peu avant trois heures on commenca a se canonnersur les quatre heures les enemis passèrent un des petits ruisseaux qu'ils avoient devant eux, et vein- rent attaquer Atreglise (d.i. Offuz) que nous occupions par des batail- lons; les gardes francaises et suisses le soutenoient sur la droite; comme 1'attaque commenca l'Electeur y poussa; je le suivis. M. le due de Guiche chassa les ennemis, et leur fit repasser le petit ruis- seauils voulurent ensuite couler sur leur droite pour entrer dans un autre petit village (d.i. Autreglise)on les prevint en y envoyant la brigade de Zuniga' (zie Bijlage 9). De actie op de geallieerde rechtervleugel werd uitgevoerd door de Engelse infanterie onder George Hamilton, graaf van Orkney, van wie een brief over zijn aandeel in de slag bewaard is. Orkney bracht na enige moeite een tien of twaalf bataljons over de beek, welke in de richting van 's vijands linkervleugel begonnen door te dringen. Ook Lumley overschreed de beek, hoewel 'with very great difficulty' met enige eskadrons. Nog voordat deze troepen slaags waren geraakt kwamen enige door Marlborough afgezonden adjudanten het bevel overbrengen, het gevecht af te breken. Cado- gan bevestigde de order, en deelde mede, dat de grote aanval in het centrum zou plaats hebben, en dat het daarom raadzaam was, de actie, die niet of althans niet naar eis door de ruiterij kon worden gesteund, te doen staken. Orkney trok, hoewel tot zijn teleurstel ling, in goede orde terug, evenals de beredenen. De Engelsen bleven echter een bedreiging vormen voor de Franse linkervleugel. Het dorp Folx-les Caves kon hiertoe mogelijk als uitgangspunt dienen, en wegens het aan deze kant vrij onoverzichtelijke terrein schenen nieuwe aanvals- of omtrekkingspogingen niet uitgesloten. Het is niet zeker, of Marlborough deze actie van huis uit als een schijnaanval heeft bedoeld ook de Fransen spreken van een 'fausse attaque' maar in allen gevalle had zij tot gevolg, dat de vijandelijke linkervleugel aan deze zijde werd vastgehouden en de aandacht van Villeroy en de keurvorst werd afgeleid van de plaats der beslissing. De Spaanse generaal Grimaldi, die het bevel voerde op 's vijands linkervleugel, had reeds op het naderen der Britten de uit vier batal jons bestaande brigade Zuniga van de linkervleugel der eerste linie naar Autreglise ter versterking gezonden, en enige tijd later nog de vier bataljons van het nevenregiment, het regiment Du Roy onder du Barail, 'pour imposer davantage aux troupes ennemies qui etaient restées de ce cöté-la pour nous contenir'. Overigens bleven 39

NIMH | 1959 | | pagina 63