geallieerden de saillant van de bedekte weg naderden. Er ontstond een onderaards gevecht, dat drie uur duurde, totdat de Fransen terugtrokken en hun galerij met een versperring van zandzakken af sloten. De volgende dag maakten de belegeraars zich van de galerij meester, doch de daarop volgende wisten de Franse mineurs er op nieuw in door te dringen, brachten een versperring aan en maakten inks en rechts nieuwe gangen die het de aanvallers nog geducht lastig maakten. i D j 2^6 fak T11 Franse bom het logement voor het ravelijn 39 in brand De brand, die rijkelijk voedsel vond in de voorradige fascines en schanskorven, deelde zich mee aan de nabijzijnde brug en zelfs aan het logement aan de overzijde van de voorgracht. Het blussings- werk hield de nacht en de gehele volgende dag aan, en het geval be tekende voor de belegeraar een belangrijk verlies aan tijd en ma- terialen. J Intussen hadden nog geregeld uitvallen plaats, die echter naar mate de geallieerde logementen vorderden, minder gevaarlijk wer den Bij de linker attaque veroorzaakte vooral de fleche vóór het ravelijn 30 veel verliezen en oponthoud, vandaar dat de aanvallers er naar streefden, haar met hun sappes te omvatten, een procédé waar mee wederom veel tijd gemoeid was. In de nacht van 28 op 29 Mei lieten de Fransen een mijn of fougas springen bij de saillant van de bedekte weg voor ravelijn 39 wat vijf man van de belegeraars het leven kostte. Daarentegen kwam in de nacht van de 3oe een bom in een Frans magazijn van granaten terecht en een groot geschreeuw en lamentatie', die te horen waren bewezen dat dit toeval niet zonder schade voor de vijand afliep. o bleef de strijd onder afwisselende voor- en tegenspoed voort woeden. Op het einde der maand was echter de bedekte weg nog over de gehele lijn in het volledig bezit der verdedigers. Alvorens het verder verloop te beschrijven, moeten wij thans de aandacht vragen voor enige gebeurtenissen, die elders voorvielen POGING TOT ONTZET Reeds in het begin van Mei hadden Eugenius en Marlborough de nodige verkenningen verricht met het oog op eventuele pogingen tot ontzet. Wegens de innundatie in de sector Vitry-Arleux kon de HOOFDSTUK V 609

NIMH | 1959 | | pagina 649