cavalerie, naar Lens zou afmarcheren, het Deulekanaal oversteken en de verbinding met Rijssel afsnijden. In dit geval moesten de bond genoten de handen vrij hebben tot het nemen van snelle tegen maatregelen, en het is om deze reden, dat nog deze nacht alle redoutes tot een doorlopende linie aaneen werden gehecht. Het leger bleef de gehele nacht in bataille, evenals dat van de vijand. Van de omstandigheid, dat de geallieerden aan de Oostzijde van Douai slechts weinig troepen hadden achtergelaten, maakte Alber- gotti de 30e gebruik om vanuit het fort aan de Scarpe een raid met de dragonders te ondernemen naar Pont a Rache. Hij verbrandde hier de brug en de naburige huizen, liet de dorpen Wasier, Sin en Dechy in brand steken en zelfs een deel van de circumvallatielinie vernielen. Enige dragonders drongen zelfs door tot Bouchain, wel een bewijs dat de toegang tot de vesting aan deze kant tijdelijk geheel geopend was. Op de gang van het beleg had dit wapenfeit evenwel niet de minste invloed; de 31e reeds betrokken de ge allieerde troepen hun tijdelijk verlaten stellingen. De volgende morgen om drie uur waren de generaals en gedepu teerden te paard om te zien wat de vijand verder zou doen. Het bleef echter bij verkenningen, door de Franse generaals gehouden onder dekking van enige eskadrons. Het gevaar van een aanval was nu vrijwel geweken. In verband met de veranderde gedaante der linie werd nu ook de slagorde in dier voege gewijzigd, dat de infanterie in één linie kort achter de gehele stelling werd gelegerd, en de cavalerie in twee linies daar achter. Ter verdediging van het Deule-kanaal kregen 4000 man Paltsische troepen welke zich juist deze dag bij het leger zouden aansluiten, order, Pont a Vendin te bezetten, waar zij nog door andere werden versterkt, en onder toezegging, dat men hen zo nodig met het gehele leger zou bij springen. De 20 bataljons van het belegeringskorps keerden naar hun post terug, na juist één nacht afwezig te zijn geweest. De ver traging, door Villars' opmars in het beleg veroorzaakt, was dus niet noemenswaard. Ook het korps van Lauder aan de Oostzijde werd met enige bataljons en eskadrons versterkt1). De eerstvolgende dagen bleven de Fransen gekampeerd in de lijn Lens-Fampoux. Het enig noemenswaardige dat in die tijd voorviel was een klein succes dat zij de 2e Juni behaalden. Vóór de geallieerde stelling lag de post van Biache, waar de Scarpe was afgedamd en naar de Sensee afgeleid. Marlborough en Tilly hadden hem nog des middags bezichtigd, enige maatregelen tot versterking genomen Eugenius aan Joseph I i Juni (Feldzüge XII, Suppl* 97). Journaal Ivoy 30 Mei, 1 Juni. Verbaal ged. 26 Mei, 1 Juni. Over de uitval van Albergotti: Allard p. 387. 6l

NIMH | 1959 | | pagina 655