De verdediging mag inderdaad voorbeeldig worden genoemd. Des Rocques, met zijn ongemene ervaring op het gebied van be legeringen, schrijft aan de raadpensionaris: 'II est peu ordinaire de voir une garnison se deffendre sy bien, Wat de belegeraars aangaat, kunnen de hardnekkige verdediging, de zware verliezen, en niet het minst de dagelijkse rapporten ten bewijze strekken van de onbezweken volharding waarmee zij ondanks menigvuldige tegen slagen en zware offers de strijd hebben volgehouden tot het eenmaal gestelde doel was bereikt, en de tegenstander ten onder gebracht. Het beleg van Douai verdient dan ook in herinnering te blijven als een der roemrijkste verrichtingen uit deze oorlog. BELEG VAN BETHUNE De eerstvolgende dagen besteedden de bondgenoten aan het slechten der circumvallatie en van de belegeringswerken, het voor- lopig herstel der bressen en het hergeven van zijn natuurlijke loop aan het water. De zwaarst gehavende bataljons werden in verschil lende steden in garnizoen gezonden. Intussen maakten zij zich gereed voor de voortzetting van de veldtocht, thans met Douai als uitgangs punt, waar dan ook magazijnen van levensmiddelen en andere be nodigdheden werden ingericht. Op 3 Juli verzocht Marlborough de gedeputeerden te velde, opdracht aan de Raad van State te Brussel te geven tot het verschaffen van 2£o wagens, welke de 6e te Doornik gereed moesten staan1). Te velde waren na Villars' demonstratie van de 30e Mei geen belangrijke bewegingen voorgevallen. Het Franse leger was 17 Juni, hetzij met het oog op fourage of uit andere overwegingen, over de Scarpe teruggekeerd en legerde zich die dag ten Zuiden van- en evenwijdig aan de rivier van Monchy le Preux tot Oisy, de rechter vleugel dus kort tegenover Arleux. Als antwoord hierop bracht Marlborough nog dezelfde nacht zijn cavalerie en de 18e ook zijn infanterie over de Scarpe om stelling te nemen in de lijn Vitry- Arleux, terwijl Eugenius het verlaten frontgedeelte bezette tot aan Vitry. De eerste drie weken bleven beide tegenstanders in de ge- 627 HOOFDSTUK VII (Zie Schets nr. 2$). Murray V-7gy 76.

NIMH | 1959 | | pagina 667