noemde stellingen, door de Scarpe en de Sensette gescheiden. Het was in deze dagen, dat de onheilspellende berichten uit Engeland, met name het ontslag van Sunderland, het legerkamp bereikten. Voortaan vinden wij de reflexen van de nieuw geschapen toestand in de brieven der beide veldheren. Eugenius met name overzag de mogelijke consequenties reeds dadelijk in haar volle zwaarte. Aan Sinzendorff schrijft hij i Juli 'Gewiss ist es, wann durch diese Veranderung die Sachen dahier nicht also wie vorhin unterstützt und secundirt werden, dass Nie mand werde dienen khönendann wann in einem neuen Parlament die Tory die Oberhand bekomben, ist oder eine Pracipitanz vom Friden, oder neue Ungelegenheit in England zu besorgen'. Omtrent de geruststellende beloften van koningin Anna maakte hij zich weinig illusies Voorlopig echter vereisten de eerstvolgende operaties alle aan dacht. Van huis uit was het plan, na Douai hetzij Arras, hetzij Cam- brai te nemen, en daarom hadden de bondgenoten gehoopt, dat Douai zou vallen eer Villars zijn strijdkrachten had kunnen con centreren. Albergotti's taaie weerstand had deze hoop verijdeld, en thans sneed Villars in zijn de 17e ingenomen stelling de weg tot beide plaatsen af. Voor het beleg van Arras zou de Scarpe - voor dat van Cambrai de Sensette moeten worden overgestoken, en dit was, onder het oog van een sterk leger een te gewaagde onder neming. De meeste kans bood nog het overtrekken van de Scarpe Westelijk van Arras, maar met het oog hierop liet de maarschalk 1 Juli en volgende dagen een linie aanleggen van Arras in Zuidelijke richting langs de Crinchon en voortgezet tot Miraumont (ten W. van Bapaume). Onder deze omstandigheden was de weg naar het Zuiden vrijwel versperd. Tenzij Villars zich alsnog tot een slag liet verleiden bleef er voor de geallieerden weinig anders over dan de operaties in de richting van de kust te verplaatsen, waar Bethune het naaste object was. De geallieerde veldheren ontveinsden zich niet dat dit een prin cipiële verandering van het veldtochtsplan zou betekenen, welke tal van nieuwe gezichtspunten opende. Na de te verwachten val van Bethune kon men op twee wijzen de kust trachten te bereikenover Hesdin en vervolgens naar Montreux of Abbeville, of wel over Aire en St. Omer naar Calais of Boulogne. Het eerste had het nadeel van bovenmatige verlenging van de aanvoerlijn, waarbij vanaf Bethune niet meer van de rivieren gebruik zou kunnen worden gemaaktin Feldzüge XII, Suppl4 168. Herhaaldelijk wendt Marlborough zich om raad en steun tot Eugenius: zie ook aid. p. 169, 178, 182, 184. 628

NIMH | 1959 | | pagina 668