Fouquereuil, Fagel van Fouquière tot de hoogte van Beuvry. Fagel en de gedeputeerden namen hun kwartier te Beuvry, Schulenburg in een klooster bij Bussière. Anders dan bij vorige belegeringen blijkt, dat de veldheren het oppergezag over het beleg hadden ge deeld: de attaque van Schulenburg ressorteerde onder Eugenius, die van Fagel onder Marlborough 1). Het observatieleger ver plaatste zich de 2oe naar een stelling ongeveer in de lijn Houdin- Aubignyhet hoofdkwartier bleef te Villers-Brulin. De 16e of 17e marcheerde de erfprins van Hessen met 12 batal jons en 30 eskadrons naar Lens. Hij vormde hier een 'camp volant', voornamelijk tot dekking van de convooien uit Douai. Deze maat regel was niet overbodig: de 18e kwam een groot convooi met brood uit Douai in het kamp aan. De vijand had een cavalerie- afdeling van ten naastebij 40 eskadrons uitgezonden ter onder schepping, doch zag geen kans, de aankomst te verhinderen 2). Aan weerskanten waren in deze dagen cavalerieafdelingen actief wij vinden althans een tweetal ontmoetingen vermeld op de 17e en 18e, waarbij de geallieerde huzaren wederom hun overwicht over de geregelde cavalerie, althans in kleinere- en voorpostenacties, bewezen, ongetwijfeld dank zij hun snellere paarden en hun behen digheid in het optreden als lichte ruiterij. Zo overviel in de avond van de 17e een partij van o huzaren een vijandelijke afdeling van 100 ruiters in een holle weg; van deze sneuvelden er tegen de go, en een luitenant en 10 man werden ge vangen. De volgende dag versloeg een geallieerde afdeling van 100 ruiters en 200 huzaren een Franse van 200 beredenen. Zij maakten een luit.-kolonel en 140 man gevangen en keerden met 180 buit gemaakte paarden terug. Het is somtijds moeilijk, onderscheid te maken tussen partij gangers en gewone rovers. Zo lezen wij, dat de omstreken van Mechelen onveilig werden gemaakt door 'partis, brigands et voleurs qui infestent les grands chemins'. Vermoedelijk zijn hier, behalve eigenlijke partijgangers, ook gedeserteerde soldaten van beide par tijen en maraudeurs in het spel; mogelijk ook door de oorlog tot armoede en wanhoop gebrachte landbewoners, een categorie, wel ker toeneming gelijke tred pleegt te houden met de 'desordres' van het krijgsvolk. De gedeputeerden te velde te Brussel vroegen de beschikking over twee of drie eskadrons om de genoemde geweldenarijen te 631 Journaal van Ivoy 15-17 Juli; Murray V-78. 2) Murray V-72. Misschien was het bij een dezer gevechten dat Folard krijgsgevangen werd gemaakt (Murray V-96).

NIMH | 1959 | | pagina 671