werken van het kasteel. Anderzijds behoefde hier niet, gelijk bij de attaque van Fagel, met 's vijands mijnen te worden gerekend. Commandant der vesting was Antoine du Puy-Vauban, neef (oomzegger) van de maarschalk, sedert 1704 gouverneur van Bethune, sedert 1704 luit.-generaal. Gevormd in de school van zijn oom, en reeds in 1673 dienstdoend als ingenieur, bezat hij ervaring in de vestingoorlog als weinigen. Wij ontmoetten hem dan ook reeds als chef der ingenieurs bij het beleg van Rijssel1). Een zijner onder bevelhebbers was de maréchal de camp Roth. Het garnizoen bestond uit 9 bataljons, een compagnie artilleristen een regiment dra gonders en een detachement cavalerie. Pelet noemt daarnevens nog twee compagnieën Ierse officieren, mineurs en marine-artilleristen. Van artillerie, levens- en krijgsbehoeften was de plaats voldoende voorzien. Het beleg kwam dan ook waarlijk niet als een verrassing. De inundaties waren gesteld, verschillende buitenposten bezet, en opruimingen verricht in het vóórterrein. Aan de zijde van de poort van Arras was men sedert vier of vijf maanden bezig met het aanleggen van een tegenmijnstelsel, en sedert kort ook van een tweede bedekte weg. Weliswaar wordt deze beschreven als 'pas des meilleurs', maar de reeds bestaande was des te beter, en van voldoende hoogte om de achter liggende werken en het 'corps de la place' te dekken tegen artillerievuur 2). Des Rocques was aanvankelijk niet bij het beleg ingedeeld. De nog kortelings tot brigadier bevorderde directeur-generaal was hierover uitermate gebelgdhij schreef dermate toornige brieven, o.a. aan Vegelin, dat men, om hem tevreden te stellen, hem ook maar bij het beleg ontbood. In het algemeen heerste er een slechte stemming onder de ingenieurs. De zware verliezen, welke hun klein korps ook in het jongste beleg weer had geleden, hadden nogmaals aangetoond, dat de gevaren, waaraan zij bloot stonden en de belang rijkheid van hun taak niet in verhouding stonden tot hun positie, bevorderingskansen en betaling. Verscheidenen waren reeds zonder verlof huiswaarts gegaananderen dreigden dit voorbeeld te volgen of in den vreemde dienst te nemen. Zo gaf Hertel het voornemen te kennen, in Deense dienst te zullen treden, waar men een man 634 J) Over Puy-Vauban: Lazard, 'Vauban' p. 66, 67. Hij overleed en werd begraven te Bethune in I73I* Hij had 2 jaren gediend, was bij 44 belegeringen geweest, en 16 maal, volgens anderen 32 maal gewond. 2) 'Copie d'une lettre a Mr. Des Rocques, le 17 juillet 1710' en 'Mémoire comment on a trouvé la ville de Bethune en la reconnoissant pour en faire le siège, et les choses qu'il faut observer pour s'en rendre le maistre, fait au camp devant Bethune le 22 juillet 1710', (beide in Heins. arch. 1^00).

NIMH | 1959 | | pagina 674