Annezin, ter bewaking van de inundatie. De 18e werden evenwel beide posten, die zicb na de insluiting toch niet zouden kunnen handhaven, verlaten. Een deel der bezetting trok terug op de midden in de inundatie gelegen redoute 66, die insgelijks diende voor de bewaking der waterkeringen1). Nadat de geallieerden de 19e waren begonnen met het opwerpen der circumvallatie, liet Fagel, die zijn kwartier te Beuvry had ge vestigd, in de nacht van de 19e op de 20e een eerste loopgraaf aan leggen buiten de poort van Arras, op 700 toises, d.i. 1400 m van de stad. In het Franse journaal wordt dit als het openen der loopgraven beschouwd, de loopgraaf als de 'eerste parallel' en daarmee de duur van het eigenlijke beleg feitelijk met vier dagen geflatteerd. De ge allieerden maken van deze z.g. eerste parallel geen melding. De 21e en 22e vertrokken Vaubans echtgenote en andere aan zienlijke dames, geestelijke zusters en enige edellieden met pas poorten en onder escorte naar Arras en Aire; de volgende dag hadden reeds enige schermutselingen plaats buiten de poorten van Aire en Arras 2). In de avond van 2 3 Juli begonnen echter de meer serieuze krijgs handelingen. Een afdeling der belegeraars naderde langs de weg naar Aire en maakte er een logement met behulp van gabions, wat de vijand trachtte te beletten door een hevig vuur uit de redoutes 66 en 67. Tegelijkertijd opende Fagel de loopgraven bij de poort van Arras. Floewel hiermee des avonds 10 a 11 uur werd begonnen, bemerkte de verdediger eerst tegen het aanbreken van de dag wat er gaande was, en hoewel hij daarop een hevig geschut- en geweer vuur opende, bracht dit slechts geringe verliezen toe. Op ongeveer 300 pas van het glacis werd een parallel gegraven van 600 pas lengte, en een achterwaartse communicatie van 400 pas 3). Het was reeds lang min of meer tot traditie geworden, bij het begin van een beleg een grote uitval te doendat van Bethune maakte op deze regel geen uitzondering. Daarbij kwam in dit geval, dat de nieuwe parallel volgens de verdedigers de aard had van 'un travail trop avancé et hors des régies', m.a.w. dat zij wegens de lange communicatie min of meer in de lucht hing, zodat de belegeraars volgens hen voor een afstraffing in aanmerking kwamen. De uitval geschiedde tussen n en 12 uur 's morgens van de 24e door 9 com pagnieën grenadiers, 40 man van elk der 9 regimenten infanterie, 636 1) 'Journal du siège de Bethune en 1710', 15", 18 Juli (Bibliothèque du Génie, Parijs, Rue de Bellechasse, Man* 46, voorts aangehaald als 'Journal'). 2) 'Journal' 19/20, 21/22, 23 Juli. 3) Journal 23/24 Juli; Ivoy, journaal 23 Juli.

NIMH | 1959 | | pagina 676