Het gebeurde, aan wiens schuld dan ook te wijten, bracht weinig vertraging in de werkzaamheden. Nog op de avond van de zelfde dag verlengde Fagel zijn parallel tot aan de inundatie, en tevens werd de eerste stap gedaan tot het aftappen van het water, n.l. van kom 76, waartoe een coupure werd gemaakt in de weg naar Aire. Wij ontmoeten hier weer onze oude bekende Vleertman, die bij dit werk de leiding had. In de morgen van de 27e werden eveneens coupures gemaakt in de dijk langs de Lave boven de molen van Annezin (48), om het water in de naaste weilanden te doen aflopen1). Intussen had Fagel een tweetal verbindingsloopgraven naar voren doen aanleggen; reeds in de nacht van 27 op 28 Juli werd begonnen aan de tweede parallel op 1 $o pas van het glacis en tevens aan het opwerpen van twee batterijen, resp. van 1 2 en 7 stukken. De zelfde nacht opende Schulenburg zijn eerste parallel in het hoge terrein tegenover de voorstad van St. Prix, met een verbin dingsloopgraaf naar de achterwaarts gelegen holle weg naar Fou- quières. De nadering langs de weg naar St. Pol zou echter, zo lang de inundatie 43 in stand bleef, zeer bezwaarlijk zijn; reeds de zelfde nacht werd dan ook een coupure gemaakt in de dijk langs het ri viertje ter linkerzijde, om deze inundatie op kom 81 te kunnen aftappen. Waarschijnlijk lag het reeds van huis uit in de bedoeling, de attaque naar links uit te breiden, maar moest dit nog enige tijd wachten op het aflopen van het water 2). Aan Franse zijde begreep men al spoedig het gevaar dat aan deze kant dreigde; gedurende de vier eerstvolgende nachten werden daarom, op vier hoeken aan de voet van het glacis, flêches aangelegd, gelijk reeds bij de citadel van Rijssel en nog onlangs bij Douai waren toegepast. Vooral bij het laatste beleg hadden zij haar reden van bestaan als waardevolle middelen tot verdediging van de voorgracht overtuigend bewezen. De geallieerden hunnerzijds togen de 29e aan de arbeid om ook de grote en diepe inundatie 82 af te tappen, en wel door een kanaal te graven tussen deze kom en het riviertje de Louane nabij Ver- quineuil, vanwaar het water verder Noordelijk naar de Lave zou stromen. Hiertoe moest een gracht worden gegraven, waarvan wij de lengte als 1 200 passen, de breedte als 12a 14 voet, en de diepte als 4 a voet onder het peil der inundatie vermeld vinden, waarbij o.a. een hoogte moest worden doorgegraven ter diepte van 24 voet. 638 de strijd om en in de bedekte weg. Over de uitval van de 24e: Journal 23/24 Juli; Ivoy 24 Juli, Slothouwer 398; Verbaal ged. 24 Juli; Feldziige XII-188. Journal 24/2$ Juli; Slothouwer 396. Journal 27/28 Juli. Vlg. Feldziige XII-189, 190 was de attaque van Schulenburg tegen de poort van St. Prix van de aanvang af als demonstratie bedoeld.

NIMH | 1959 | | pagina 678