munitie in het kamp. De schepen, die nog verdere voorraad be vatten, werden van Pont a Vendin naar Pont a Dons gezonden, waar zij minder aan aanslagen van Arras uit waren blootgesteld. In de namiddag van de zelfde dag liet van de zijde der belegeraars voor liet eerst het kanon zich horen, en wel aan de attaque van Schulenburg. Een batterij van 6 stukken, grenzende aan het riviertje, opende het vuur op de flêche in het glacis vóór de lunet 40, en enkele uren later nam een tweede batterij, van 4 stukken, aan de weg naar St. Pol, het retranchement van de voorstad onder vuur. Tevens werden uit een viertal mortieren en 20 Coehoorn- mortieren mortiers a la Coehorn') bommen en brandkogels ge worpen in die mate dat de voorstad weldra in brand stond en de 40 dragonders, die haar nog steeds bezet hielden haar moesten prijs geven. In de nacht van de 2 e op de 3 e begon men bij de attaque van Fagel aan de derde parallel, ongeveer aan de voet van het glacis. Intussen was ook hier de resterende artillerie in batterij gebracht, en om 4 uur in de morgen van de 3e openden drie batterijen, resp. van 11, 8 en 7 stukken en twee ketels, elk van 6 mortieren en 4 houwitsers, het vuur om 'de defensiën te benemen'. Onder dekking van dit vuur, dat ook des nachts werd voortgezet, werden de approches vooruitgebracht, hoewel met veel moeite, zowel wegens de steenachtige grond als wegens het hevig geweervuur, dat de belegerden reeds sedert het openen der loopgraven iedere nacht plachten te onderhouden. Bij de attaque van Schulenburg werkte men in deze dagen aan een nadering langs de dijk van het riviertje 56. Hoewel het water hier was weggelopen, was het terrein nog zo moerassig, dat het door een rijkelijk gebruik van horden en fascines begaanbaar moest worden gemaakt. In de nacht van de 3e werd, om de inundatie 81 op kom 80 te laten aflopen, een doorsnijding gemaakt in de dijk ^7, terwijl, om het water in laatstgenoemde kom te doen zakken, tevens een coupure werd gemaakt in de dijk van deze kom beneden de molen van Annezin ^8 In de morgen van de ^e openden vier nieuwe batterijen hun vuur, n.l. drie welke gebouwd waren ten Zuiden, en een ten Noorden van de molen van Annezintezamen 20 stukken. Op ongeveer 600 m afstand werd van nu aan bres geschoten in de muren van het kasteel, en voorts de bemuurde lunet 40 en het aarden werk 2 2 onder vuur genomen. Bovendien opende een batterij van 6 stukken, welke in- 640 x) Journal 2- 5 Juli; Ivoy id.

NIMH | 1959 | | pagina 680