de andere zijde nam de brigadier Duthil, hoewel niet op wacht zijnde, het commando op zich over enige manschappen, waarmee hij de aanvallers tegenhield bij de ingang der wapenplaats, hen terug dreef en, onder het toebrengen van beduidende verliezen vervolgde tot een travers niet ver van de saillant, welke de Fransen verder bezet hielden. Zodoende bleven de geallieerden in het bezit van de beide saillan ten tegenover de werken 40 en 2 2 en van de tussengelegen bedekte weg, met uitzondering van de inspringende wapenplaats, welke zij, naar Ivoy meedeelt, bij gebrek aan arbeiders, niet konden nemen. Met zware verliezen, volgens de gedeputeerden 400, volgens Ivoy 600 man, was de behaalde winst gekocht. Behalve bij de genoemde acties waren deze voor een groot deel geleden tijdens het logeren, met name bij het aandragen van schanskorven over de ongeblindeer de dammen, onder het vuur uit de vijandelijke werken. De volgende morgen om tien uur liet Schulenburg door een tamboer een wapenschorsing van twee uur vragen om de doden en gewonden, die overal in het rond lagen, af te halen. Vauban weigerde dit, doch bood aan, indien het vuur zolang werd gestaakt, hen zelf met boten te doen afhalen en op een punt, buiten de attaque gelegen, af te leveren. Hierop werd geen antwoord ontvangen, zodat de doden en gewonden voorlopig bleven waar zij lagen x). De volgende nacht sloten de geallieerden hun logementen aaneen, terwijl de wapenplaats er in werd 'geënveloppeert'in de nacht van de 21e op de 22e begonnen zij met het opwerpen van mortier batterijen op de twee veroverde saillanten; in de daarop volgende nacht bezetten zij de door de tegenstanders inmiddels ontruimde wapenplaats, alles onder aanhoudend vuur uit de vijandelijke wer ken. In de volgende nachten, terwijl de nieuwe mortierbatterijen reeds hun bommen begonnen te werpen, werden de logementen verder 'geperfectioneerd', in de wapenplaats uitgebreid, en konden, onder het verzamelen van grote hoeveelheden fascines, aanstalten worden gemaakt tot de aanval op de werken 22 en 40. Het scheen niet uitgesloten dat de strijd, na het bloedig drama van de 20e, hier nog een tweede hoogtepunt zou bereiken. Wij willen echter eerst zien wat inmiddels bij de attaque van Fagel, die wij omstreeks de i^e verlieten, was voorgevallen. De geallieerden waren toen met hun gangen ongeveer tot de palissaden genaderd, en nu gold het, ze zijdelings uit te breiden totdat een doorlopend logement over de kruin van het glacis was 646 1) Ivoy 2o. 21 Aug.Verbaal ged. 20, 21 Augustus; Journal 19-21 Augustus. Nadere bijzonderheden over de storm bij Feldzüge XII-204, 205.

NIMH | 1959 | | pagina 686