stormladders te overrompelen. Hij was hiertoe met 200 fuseliers en 100 dragonders uit Namen vertrokken, wetende dat het garni zoen, op een 2 man na, een dag te voren naar Brussel was ver plaatst. De plaatsmajoor, die toevallig een ronde deed, werd als gevangene meegenomen, evenals enige soldaten. Overigens werd weinig schade aangericht. De burgerij kwam op het luiden der stadsklok in het geweer, verjoeg, aangevoerd door de moedige burgemeester van de Ven, de partisanen, voor zover zij niet reeds vertrokken waren, uit de stad, en vervolgde hen een eindweegs. Twee burgers en een soldaat waren licht gewond en een tweetal woningen, waar de indringers tevergeefs naar de garnizoenscom mandant hadden gezocht, geplunderd x). Een tweede poging tot overrompeling van de stad waagde Du- MOULiN de 18e Augustus in de namiddag; thans echter zonder succes. De burgerij trok de aanvallers buiten de stad tegemoet, en deze namen de wijk na een gevecht waarbij beide partijen enige, hoewel lichte verliezen leden 2). Even weinig gevolg had een 'secreet dessein' der geallieerden op Luxemburg, in het laatst van Augustus. De gouverneur der vesting had blijkbaar lucht van de zaak gekregen, en liet een streng onder zoek instellen naar alle burgers die sedert enige tijd afwezig waren geweest, met het gevolg dat een viertal medeplichtigen de vlucht moest nemen. De Raad van State kende elk van hen een vergoeding van 1 rijksdaalders per maand toe tot hun onderhoud voor de duur van de oorlog. Van belang zou de aanslag geweest zijn, welke de Fransen in de nacht van 20 op 21 Augustus op Meenen ondernamen, indien zij gelukt was. Villars, een broeder van de maarschalk, had enige troepen te Ieperen verzameld, en kwam op de bestemde tijd met een voorhoede voor de Kortrijkse poort. Gelijk zo dikwijls, mis lukte de onderneming doordat de hoofdmacht van het detachement verdwaalde en eerst na het dag worden ter plaatse kwam. Hoewel een ingenieur en enige manschappen reeds bezig waren, het valhek te lichten met behulp van een hiertoe meegebrachte dommekracht, werd de aanslag des morgens ontdekt en zat er voor de troepen niet anders op, dan op de dwalingen huns weegs terug te keren. Bij 659 1) Gachard, Doe. Inéd. III-399 vlg.verg. Europ. Mere. 209.Pelet 72 Quincy VI-364. Twistge schrijf tussen Sail lans en de magistraat van Leuven: Lamberty VI, 122-128. De burgemeester Van de Ven werd begiftigd met de titel van Burggraaf van Leuven. De stad ontving namens Karei m van de Staten-Generaal een gouden sleutel, afgebeeld bij Van Loon, Historiepenningen Dl. IVp. 594. 2) Europ. Mere. 209. Murray V-106 (De brief van Marlborough heeft niet gelijk Murray meende, op de aanslag van de ye betrekking). Over de aanslag op Luxemburg: Seer. Res. R.v.St., 2 Septem- 1710 (R.v.St. 1872)

NIMH | 1959 | | pagina 699