Quincy vinden wij nog de mededeling, dat de kommandeur der plaats, de kapitein Adriaan van der Linden, des morgens door gedeserteerde dragonders was gewaarschuwd 1). De 24e Augustus gaf een grote fouragering van troepen van Eugenius in de streek ten Z.O. van St. Pol aanleiding tot een gevecht met de Franse cavalerie, waarin de geallieerden niet zonder voor deel streden. Villars, die zich met een escorte van 1000 ruiters in de omgeving bevond, besloot een aanval op de fourageerders te doen, die door joo ruiters en 1000 man voetvolk onder de generaal- majoor Lobkowitz werden beschermd. De dekkingstroepen wer den teruggedreven, doch hielden verderop stand en verdedigden zich hardnekkig. Aan Franse zijde kwamen nog 33 eskadrons ter ondersteuning; aan de andere kant verschenen troepen van Eugenius op het toneel. Villars wilde echter geen grote actie en riep zijn cavalerie, waarvan een deel zich in de rug van de troepen van Lobkowitz bevond, terug. Zij moest hierbij het vuur der geallieerde infanterie passeren, met het gevolg dat de terugtocht, in een vlucht ontaardde. Slechts na veel moeite gelukte het, de orde te herstellen. In aanmerking genomen, dat de gevechten, in verschillende phases, van 7 uur 's morgens tot uur des avonds hadden geduurd, waren de verliezen gering. Beide partijen verloren volgens eigen verklaring een 40 a £0 man, waarvan een deel aan gevangenen; voorts werden veel paarden buit gemaakt. Het voordeel was echter ongetwijfeld aan de zijde der geallieerden 2). VOORTZETTING VAN DE VELDTOCHT. BELEG VAN ST. VENANT Reeds op de dag der capitulatie van Bethune, waarschijnlijk zelfs al eerder, was in beginsel besloten, Aire en St. Venant, zo mogelijk gelijktijdig, te belegeren. Nu de weg naar Arras door het sterk verschanste Franse leger was afgesloten, was er voor de geallieerden geen andere keus, althans indien men de veldtocht niet eenvoudig wilde beëindigen. Dat de veldheren aan dit laatste ernstig hebben HOOFDSTUK IX (Zie Schets nr. 26) x) Pelet X-75:; Quincy VI-354. 2) Pelet X-7^-77; Eur. Mere. 207/208. Lamigue p. 200, 201; De Vrijer IV-147, 148. Ged. te velde a. d. St.Gl. 25 Augustus 1710 (St.Gl. 8227). Alle met verschillende lezing van het gevecht. 660

NIMH | 1959 | | pagina 700