door twee ravelijnen extra versterkt, en buiten een der saillanten bevond zich nog een lunet, in de stukken 'contregarde' genoemd. Uit de aard der zaak werd hier de enig mogelijke attaque aangelegd. De bezetting bestond slechts uit 7 bataljons, waarvan 6 veldbataljons, onder de brigadier de Selve. Ook de artilleriebewapening was zwakbij de capitulatie althans werden slechts elf kanonnen aan getroffen waaronder zeven bronzen of 'metalen'. Van de omtrek der stad horen wij dat hij rijk was aan graan, vee en allerlei be nodigdheden, zodat de belegeraars in dit opzicht niet hadden te klagen. De eerste zorg betrof het aftappen der inundaties. De 7e en 8e werden hiertoe de nodige verkenningen verricht, en op eerstge noemde dag reeds enige coupures gemaakt. Tevens werd order gegeven tot het vervaardigen op grote schaal van horden, fascines en schanskorven, zowel voor de werken als tot het begaanbaar maken van het terrein. Het doen aflopen der onderwaterzetting werd ten zeerste begunstigd doordat de stad aan een U-bocht van de Lys lag. Tot het afsnijden van deze bocht werd allereerst gebruik gemaakt van een reeds bestaande gracht of sloot welke van Haves- kerke liep tot aan de brug van Bonet, een half uur beneden Fleury. Ten tweede werd een nieuwe gracht gegraven, van veel korter beloop, van even beneden Haveskerke tot Pieret Chapelle, ten Noorden van Fleury1). Beneden het beginpunt van dit kanaal werd een dam in de Lys gelegd. De 10e werd met 1900 man aan het graven van laatstge noemd kanaal begonnen en dag en nacht doorgewerkt, totdat de 1 ^e de verbinding was tot stand gebracht. Ten Zuiden der stad werd een dam gelegd in de Robeek, en ook deze werd, met gebruik making van bestaande sloten, omgelegd naar een benedenwaarts van de stad gelegen punt van de Lys. Des nachts van de 9e trachtten de belegerden dit werk door een uitval te storen, doch door de 'deckers' werden zij al spoedig weer naar binnen gedreven. In de nacht van de 10e staken een dertigtal vrijwilligers de dicht bij het glacis gelegen dam door, welke beneden St. Venant het water van de Lys ophield. Het doel hiervan was zowel de inundatie te doen aflopen als de Lys bevaarbaar te maken met het oog op de aanvoer van artillerie uit Meenen. 664 Voor een en ander zie men de kaarten bij Fricx. Voor de beschrijving van het beleg is van de volgende bronnen gebruik gemaaktJoh. Willem Friso a. d. St.Gl., in het leger voor St. Venant, 8, 11, 18, 2£ September (St.Gl. £o29b), idem 29 September 2 October (St.Gl. £029°) id. a. d. Raad van State 15^,22 September (R.v.St. 689); Tilly a. d. griffier Fagel 8 September en a. d. St.Gl. 11, 18 September (St.Gl. £o29b). Dagverhaal in Eur. Merc. 2e stuk 24^-248; Ivoy, Journaal 7 September-2 October.

NIMH | 1959 | | pagina 704