ook door te ver neerkomende kanonskogels, was niet gering De 2ie werd, met een driedubbel salvo, victorie geschoten over de zege van Saragossa; een ernstige tegenslag temperde echter de vreugde. Te Sas van Gent was sedert enige tijd een groot convooi met artillerie, munitie en enkele andere benodigdheden uit Holland bijeengebracht. Het vertrok de 17e uit Gent en was de 19e Sep tember 's middags bij Vive St. Eloy. Hoewel men bij Marlborough had aangedrongen op een escorte van voldoende sterkte om aan slagen vanuit het nabije Ieperen tegen te gaan, meende de hertog geen troepen uit het leger te kunnen missen, en zodoende bestond het escorte slechts uit 400 beredenen en 1200 man te voet. Deze laatste, onder bevel van de luit.-kolonel Amerongen, waren uit allerlei vestingen bijeengeraapt, en reeds daarom niet van de beste troepen. Ook waren er Engelse recruten en enige Spaanse troepen bij, die nog nooit in het vuur waren geweest. Het gehele detache ment stond onder bevel van de luit.-generaal van Reede-Ginkel, een zoon van wijlen de veldmaarschalk Athlone. De gouverneur van Ieperen, de luit.-generaal de Chevilly, van het convooi kennis gekregen hebbende, zond op de avond van de 18e 2400 man goede troepen uit onder Ravignan, (dezelfde die wij reeds te Doornik hebben ontmoet) t.w. 19 compagnieën grena diers en 100 man van elk der 1 g bataljons van de bezetting, be nevens een regiment dragonders. Als aanvoerders gingen twee brigadiers mee, en per 300 man een kolonel en een luit.-kolonel. Voor goede gidsen was gezorgd. Ongeveer 2 uur des namiddags, na 16 of 17 uur marcheren, kwamen de Fransen ter plaatse van het convooi. Ginkel, op de morgen van Ravignans afmars verwittigd zijnde, had zijn troepen inmiddels een vrij gunstige stelling doen innemen, achter een sloot en heg in de weilanden langs de rivier, in de hoop hetzij van nog tijdig secours, hetzij dat de vijand, bevreesd voor zijn terugtochts- weg, de aanval niet zou doorzetten. Ravignan liet zich echter zijn kans niet ontgaan, en een vastberaden aanval dreef Ginkels troepen al spoedig op de vlucht. Velen werden neergesabeld of verdronken in de rivier. Van de ruiterij ontkwam ongeveer de helft, maar van de infanterie nauwelijks 100 man. De Fransen maakten 620 ge vangenen, voor het merendeel Engelsen, en 23; officieren, waaronder Ginkel en Amerongen. Van de 36 schepen ontkwamen slechts drie, die met meel waren geladen; 27 schepen met artillerie en munitie werden alle 'ge- 674 Slothouwer 420, Journaal 19 September.

NIMH | 1959 | | pagina 714