Even onfortuinlijk verliep een aanslag van Luxembourg, die een korps in het kamp van Bouchain commandeerde, op het fort a/d Scarpe bij Douai. Hij trok daartoe met 3 a 4000 man naar Pont a Raches en legde een voorhoede van 300 man niet ver van het fort in hinderlaag. Deze had tot taak, de poort te overrompelen, wat geschieden zou door middel van een drietal hooiwagens waarin grenadiers waren verborgen, met als boerenvrouwen verklede geleiders. Toevalligerwijs bevond zich momenteel de generaal- majoor Ammama met een escorte van een 130 man in het fort, en de Fransen, deze troep ziende, meenden dat de aanslag ontdekt was, kropen uit het hooi en namen de vlucht. Ammama achtervolgde hen, doch stuitte hierbij op de hoofdmacht en liep zelf groot gevaar van gevangen genomen te worden. Door brutaalweg het vuur te openen bracht hij evenwel de vijand op een dwaalspoor. Het bleef bij een vuurgevecht totdat Hompesch met enig krijgsvolk uit Douai te hulp kwam, waarna Luxembourg, die de tegenpartij blijkbaar overschatte, terugtrok1). Het Franse veldleger bleef onder al deze bedrijven rustig in zijn stellingen. Dat geen acties op grote schaal meer te verwachten warén bleek wel hieruit, dat Villars zich de 26e naar Spa begaf om aldaar de wateren te gebruiken; het bevel over het leger werd overgenomen door de maarschalk d'Harcourt. Voor Aire gingen intussen de zaken voorlopig nog naar wens. De 19e, zo vinden wij vermeld, begon de inundatie aan de linker attaque al sterk af te lopen, en er waren reeds logementen op de grachten van de beide redoutes. Een poging, in de nacht van 21 op 2 2 September, om de gracht van de linker redoute te vullen, mis lukte met vrij zware verliezen wegens tekort aan fascines. De be zettingen der beide werken werden echter zwaar geteisterd door de geallieerde kogels en bommen, en des namiddags van de 23e werd de rechter redoute, na reeds een keer genomen en hernomen te zijn, door de bezetting verlaten; zij trok zich terug achter de eerstvolgende coupure. Een poging om de redoute te hernemen, door 7 a 800 man van het garnizoen, mislukte met zware verliezen voor de belegerden. De maréchal de camp Listenay, die de uitval aanvoerde, sneuvelde aan het hoofd van zijn troepde volontair de Rothelin, uit het huis van Nemours en verwant aan de koning, werd met een zware beenverwonding gevangen genomen 2). 676 Eur. Mere. 285; Murray V-165-, 167; Slothouwer 422 2) Ivoy, Journaal: 'Raport des tranchées d'Aire' 21/22 September. De 21e liep de loopgraaf bij de rechter attaque onder, doordat men een dijk, die het water ophield, abusievelijk had doorgestoken (Eur. Mere. 278, Ivoy, Raport 20/21 September). Van de aanval op 21/22 September zegt Ivoy: 'On ne pouvoit combler le fossé de la redoute faute de fascines, tous les volontaires ont eté tués ou

NIMH | 1959 | | pagina 716