Bij de attaque van de Porte Notre Dame was men in de nacht van 22 op 23 September begonnen aan een logement op de voorgracht, toen om twee uur des nachts de eerste uitval plaats had, met 7 compagnieën grenadiers als eerste echelon en 4 bataljons ter onder steuning. De Fransen, met de bajonet op het geweer of met storm- seizen gewapend, naderden zonder schieten, overvielen en ver joegen of doodden de arbeiders, vernielden een deel van het be gonnen werk, en keerden met enige gevangenen terug. Zij verloren volgens eigen getuigenis 2oa2j doden en gewonden. De geallieer den telden volgens de Europische Mercurius 9 doden en 8 ge wonden; het Franse journaal spreekt echter van 80 doden1). In de nacht van de 23e heeft een tweede uitval plaats, onder de brigadier Flavacourt. De belegeraars waren thans echter beter op hun hoede dan de vorige nacht, zodat de aanval na een scherp ge vecht werd afgeslagen. Aan de zijde der geallieerden onderscheidden zich hierbij het Pruisische regiment Jung-Dohna, dat 40 man aan doden en gewonden verloor, en het Staats-Zwitserse, dat aange voerd werd door de kolonel Dohna Ferrassieres. De uitvallers verloren, behalve enige doden, een aantal gevangenen 2). De volgende nacht maakte de vijand alweer aanstalten tot een uitval, die echter niet tot uitvoering kwam, doordat de arbeiders zich reeds gedekt hadden. De toestand bleef bij de rechter attaque echter gevaarlijk, doordat men hier geen derde parallel had aan gelegd, doch vanuit de tweede met zigzagloopgraven rechtstreeks naar de voorgracht avanceerde. Dientengevolge ontbrak het aan een geschikte opstelling voor de dekkingstroepen. Het is wederom Landsberg, als oudste ingenieur bij de rechter attaque ingedeeld, die op deze fout opmerkzaam maakt 3). Bij de linker attaque gold het wederom de aanval op de linker redoute en de aansluitende linie. Na een mislukte poging in de avond van de 2^e zou in de vroege morgen van 27 September de bestorming geschieden, en wel in twee colonnes, een tegen de redoute, een tweede tegen de linie. Beide bestonden uit achtereen volgens jo grenadiers, 100 fuseliers en 100 arbeiders, benevens 100 arbeiders aan elk van de twee bruggen. Volgens de beschrijving, waren deze 'secrete bruggen' een soort van vlotbruggen, bestaande uit houten drijflichamen van 1 2 bij 6 voet, die naar behoefte aan 677 blesséz et un grand nombre de travailleurs'. Voorts: Journaal 23 September; Verbaal ged. i£ Sep tember; Eur. Mere. 279; Murray V-161, 162. x) Eur. Merc. 278; Journaal 22 Sept. 2) Eur. Mer. 279; Journaal 23 September. 3) Verbaal ged. 2$; September; Landsberg, Nouvelle Manière 6

NIMH | 1959 | | pagina 717