ment langs de voorgracht omvergegooid en 'geruineert' was. De vijanden kwamen zo wordt bericht, zelfs dicht bij onze batterijen en ketels. Aan weerskanten waren de verliezen zwaar: beide par tijen erkennen, ongeveer 200 man te hebben verloren1). Hoewel in de nacht van 30 September reeds weer een uitval wordt vermeld, slaagden de belegeraars er toch in, het logement successievelijk weer te herstellen. Het beleg treedt thans in een nieuw stadiumvoor de belegeraars een van moeizame arbeid en trage vorderingen. Bij de linker attaque ging het vooreerst om de belangrijke redoute van de 'four des chaux', die de weg naar Arras en het gehele voorterrein beheerste. Een tweetal batterijen werd verplaatst en tegen de sterkte in stelling gebracht. Tussen 1 en 2 October werd een travers op de dijk langs de Laquette vermeesterd. De 2e bezetten de belegeraars de coupures in de door de inunda tie lopende weg naar Arras, nadat de Fransen ze vrijwillig ontruimd hadden. De 3e werd de redoute bestormd, doch de bezetting, uit een Iers officier en 60 man bestaande, sloeg de aanval moedig af. Zoals meer gebeurde, gaven de officieren en ingenieurs elkaar de schuld van de mislukking. Men begon nu met zigzagloopgraven naar de redoute te avanceren; tevens werden twee 24-ponders tegen het werk in stelling gebracht. Om 7 uur in de morgen van de ge October werd het werk opnieuw bestormd, en thans met een verlies van 60 man genomen. De bezetting trok met enig verlies in de stad terug. Aanstonds werden een logement en een achter waartse communicatie aangelegd. Vervolgens werd ook geschut nabij de redoute opgesteld voor het vuur op het bastion en het ravelijn van de Porte d'Arras 2). Nu begon in twee richtingen het graven naar de contrescarp, maar het was zo moeilijk werken in de moerassige grond dat er meer dan eens geen voldoende gegadigden waren te vinden. Ondanks deze bezwaren was echter de 13e de voorgracht tegenover het ravelijn bereikt en een logement tot stand gekomen. In de volgende nachten werd het naar links en rechts uitgebreid met schanskorven, welke men bij gebrek aan aarde slechts gedeeltelijk kon vullen. Daarbij kwam dat reeds de 10e een regenperiode was begonnen, wat van funeste invloed was zowel op de waterstand als op de voort gang der werkzaamheden. Bedenkt men daarbij, dat het geschut 679 x) Journaal 28 September waar merkwaardigerwijze het resultaat van de eigen uitval wordt ver kleind: 'On les attaqua par trois fois, sans avoir pu combler leurs travaux'. Verbaal ged. 29 Sep tember; Vegelin a. d. Raad van State 29 September (R.v.St. 689); Eur. Mere. 280. a) Slothouwer 423 Journaal 3-5 October; Eur. Merc. 281; Ivoy 2-£ October; Bucquoy £07, £08.

NIMH | 1959 | | pagina 719