dreven en over de gracht werden teruggeworpen. De andere flêche bleef echter in hun bezit. De volgende dag werd ook de eerstge noemde weer bezet en een logement voor i 50 man gemaakt, terwijl twee uitvallen met gevoelige verliezen voor de Fransen werden af geslagen. Daarentegen deden de belegeraars in de nacht van 16 op 17 October een vergeefse aanval op de linker saillant1). Nu de grachtovergang vast in het bezit der belegeraars was, was echter de eigenlijke crisis achter de rug: de strijd blijft zwaar en hardnekkig, maar hij verloopt van nu aan toch weer volgens de normale procédé's van de vestingoorlog. In de nacht van de 18e was men met de sappes reeds tot dicht bij de palissaden genaderd; in die van de 21e werden 7 stukken op de kruin van het glacis in batterij gebracht, welk aantal de volgende dagen nog werd vergroot, niettegenstaande een vijandelijke iougas het logement over een afstand van 1 2 pas vernielde. In de nacht van de 23e daalden de belegeraars op twee plaatsen in de bedekte weg af en bereikten zij reeds de rand van de hoofdgracht, waar, als begin van een logement, enige gabions werden geplaatst. Intussen bleef de vijand nog meester van de inspringende wapenplaats. Naarmate echter de belegeraars hun sappes uitbreidden en aaneensloten langs de kruin van het glacis, en van verhoogde banketten voorzagen om met hun vuur de bedekte weg te beheersen, was ook de val dier wapenplaats een kwestie van tijd. In de nacht van de 26e op de 27e moesten de Fransen haar prijs geven. Zij hielden daarna nog enige tijd stand in een z.g. tamboer en achter enkele traversen, en boven dien achter een linie, welke zij ter rechterzijde dwars over het glacis hadden aangelegd. Intussen waren reeds bressen geschoten zowel in de stadsmuur naast het bastion van de Porte Notre Dame als in het ravelijn, en toen de Novembermaand in het land was, was men reeds doende, de grachten te vullen tegenover het ravelijn en tegenover de bres in de hoofdwal. Wij zullen thans echter eerst zien hoe het gegaan was bij de linker attaque, die wij omtrent half October verlieten 2). Nadat hier in de nacht van de 12e aan de grachtsrand was post gevat was het, ondanks tal van tegenwerkende omstandigheden, de 2 ie toch zover, dat het logement voltooid was en vijf brede dammen in de gracht lagen. Alles was klaar voor de storm, die door 1000 man en £00 arbeiders zou worden ondernomen, toen de prins van 682 Verbaal ged. 13, 16 October; Ivoy 10-17 October. Voor het draineren van de voorgracht ge bruikte men volgens het Franse journaal 'des hollandaises', d.z. met de hand gedraaide vijzels. Hierover: 'Wat is een Hollander?' A. G. A. Evers in 'Historia' 1942» P» 206. Over het aftappen van het water leze men Landsberg, Nouvelle Manière p. 63-65. 2) Verbaal ged. 20 October-1 November; Ivoy 19/20 October-1/2 November; Eur. Mere. 307.

NIMH | 1959 | | pagina 722