Anhalt, na de toestand in ogenschouw te hebben genomen, tegen bevel gaf, tot ieders grote teleurstelling en verbittering, niet het minst van de directeur Sas van den Bosch, die het met eindeloze moeite zo ver had gebracht, maar ook van de officieren en soldaten. De prins verklaarde later, dat hij nodeloos bloedvergieten had willen voorkomen, doch aan deze uitleg van iemand, die allerminst als sentimenteel bekend stond, werd geen geloof gehecht. Algemeen verdacht men hem er van, dat hij vreesde dat men aan deze attaque de voorsprong, welke de andere had, zou inhalen, en dat hij de eer der overwinning in elk geval aan de rechter attaque, waar zijn Pruisen waren ingedeeld, had toegedacht. In allen gevalle was de ontevredenheid algemeen. Men vindt de weerslag zelfs in een officieel stuk als het 'Rapport des tranchées' van Ivoy, als hij de 24e spreekt over de bruggen 'que l'on eut pu passer la même nuit qu'ils furent faits, savoir du 21 a 22, si e Prince d'Anhalt l'eut trouvé a propos'. Een week lang gebeurde er letterlijk niets dan enige onnodige en onbetekenende karweien. Ivoy's rapport zegt zelfs drie dagen achtereen: 'Devant le chateau (d.i. aan de linker attaque) on n a rien fait'. De gedeputeerden schrijven de 27e voorzichtig: 'Aan de kant van de gragt tusschen de twee traverses aen de rechter attaque (d.i. de linker) heeft men sedert eenige dagen niet goet gevonden het werck te pousseren' 1). Eindelijk bemoeiden de opperbevelhebbers zich er mee, en in een de 28e gehouden krijgsraad gelastten zij, de beide attaques met kracht voort te zetten 2). De 29e trokken de troepen inderdaad over de vijf bruggen, welke sedert de 21e nog steeds in de gracht lagen, vatten zij post op het glacis, en logeerden zij zich op2oa2j pas van de palissaden, zowe aan de saillant vóór het ravelijn als bij de inspringende wapenplaats. Weliswaar deden twee compagnieën grenadiers de volgende nacht een uitval, waarbij zij een reeks van gabions omver wierpen en er zelfs 16 als zegeteken meenamen, maar deze schade was slechts van tijdelijke aard, en zij belette de belegeraars niet, twee sappes te openen naar de palissaden. Een kortere weg dan sapperen was echter de bedekte weg door bestorming te nemen, en deze geschiedde te middernacht van 683 i) Slothouwer 424. Eur. Mere. 284: en dewijl men aan die Attaque wagte met het passeren van de gragt, om de andere Attaque te begunstigen, zo was men dien nagt (22/23 October) en de twee volgende niets geavanceerd, zijnde alle de Bruggen klaar, en de Logementen verbreed ^'ovemdeze krijgsraad: Feldzüge 2S4- Nagenoeg alle generaals zouden voor opheffing van het beleg zijn geweest, in tegenstelling tot de directeuren. Elders vinden wij hiervan geen bevestiging.

NIMH | 1959 | | pagina 723