van State vernemen, dat een groot aantal officieren in het vaderland vertoefde, zodat de schrijver zelfs klaagt dat bij zijn gehele regiment slechts één kapitein was, n.l. zijn eigen kapitein-luitenant; een waarlijk onverantwoordelijke toestand. Overigens echter prijst hij de regimenten als zijnde geheel voltallig, goed uitgerust, en be staande in 'schoone manschap' Blijkens een staat, door Belcastel aan de Raad van State ge zonden, bedroeg de totale sterkte der geallieerde troepen in Catalonië op i£ Maart 49 bataljons en ^4 eskadrons, tezamen uit makende 7£oo paarden en 26 000 man voetvolk 2). Bijna de helft van deze ruim 33 000 man was echter als bezettingstroepen be nodigd. Dank zij de onvermoeide werkzaamheid welke Starhem berg, met steun van zijn onder commandant en, ook thans weer ontwikkelde, waren tijdens de winter de magazijnen, verpleging, trein- en pontonwezen en artillerie, alsmede de vestingen, in goede staat gebracht, zodat het geallieerde leger, aangevoerd door een der eerste veldheren van zijn tijd, en voor het merendeel uit zeer goede troepen bestaande, geen te verachten oorlogswerktuig uitmaakte. De 6e Mei ontvingen de Nederlandse troepen order, de winter kwartieren te verlaten en zich naar Agramonte, waar het rendez vous was, te begeven. De 14e dier maand betrok Starhemberg aldaar zijn hoofdkwartier. Tien dagen later arriveerde de luit.- generaal Stanhope te Barcelona. De 29e meldde hij zich in het hoofdkwartier als bevelhebber van het Engelse contingent. De samenwerking tussen Starhemberg en de dappere en onder nemende Britse generaal liep niet steeds even gemakkelijk. Menig maal had de meer bezadigde opperbevelhebber moeite, te voor komen, dat zijn ondercommandant zich door een zijns inziens al te grote voortvarendheid liet meeslepen, terwijl Stanhope zich som tijds met een onafhankelijkheid gedroeg welke met de algemene leiding moeilijk was te verenigen 3). Karel iii begaf zich Juni naar het leger, waarover hij de 8e en volgende dagen revue hield. Het had toen een sterkte van 19 000 man, n.l. 27 bataljons met tezamen i^ 000 man, 41 eskadrons met 4000 paarden, en een artillerie van 26 stukken 4). Ongeveer ter zelfder tijd was ook het Spaanse leger te velde ge komen onder bevel van de markies van Valladarias, die wij enige 692 x) R.v.St. 687 (Ing. miss. 1710, Mei en Juni) St. Amand 6 Mei 1710. Het blijkt niet aan wie de brief persoonlijk is gericht. 2) R.v.St. 687. Zie Bijlage £9. 3) G. M. Trevelyan: 'The Peace and the protestant Succession', p. 78. 4) Feldzüge XII, 341, 342 nt. 2. Enigszins andere opgaaf bij Trevelyan p. 77, 78.

NIMH | 1959 | | pagina 732