jaren te voren ontmoetten bij het vergeefse beleg van Gibraltar. De sterkte vinden wij opgegeven als 40 bataljons, 74 eskadrons en 27 veldstukken1). In getalsterkte overtrof het dus enigszins dat der geallieerden, wat echter door de betere hoedanigheid van de ge allieerde troepen, vooral der infanterie, ruimschoots werd opge wogen. Ook Philips van Anjou wenste de veldtocht bij te wonen; 13 Mei kwam hij bij het leger aan, dat zich voorlopig bij Lerida, ten Westen van de Segre, had neergeslagen. Zijn vertrek was enige tijd vertraagd door de geruchtmakende gevangenneming van de hertog van Medina Celi, die van hoogverraad werd verdacht. De eerste weken verstreken met acties van ondergeschikte be tekenis, welke zich ten Westen van de Segre afspeelden. De i^e Mei trok Anjou bij Lerida over de rivier, voornemens het beleg te slaan voor Balaguer; de nabijheid van Starhembergs leger deed hem echter van het plan afzien, zodat hij reeds de 2oe op de rechter oever terugkeerde. De geallieerden, inziende dat de strijd vooral om het bruggehoofd van Balaguer zou gaan, betrokken daarop een stelling met de rechtervleugel bij deze stad en het front naar de zijde van Lerida. Op het einde der maand ontving Anjou versterking door het eerste echelon, ongeveer 4000 man sterk, van de troepen uit de Zuidelijke Nederlanden, en met deze aangroeiing zijner strijd krachten achtte hij zich sterk genoeg, het tegen de geallieerden op te nemen. De 10e Juni overschreed hij ten tweeden male met het gehele leger de grensrivier. De 12e en wederom de 13e marcheerde het in slagorde op tegen de vijandelijke stelling, waar alles gereed was om de aanval af te wachten. Op het beslissende moment deinsde Philips echter voor een bloedige bestorming terug. Op laatstge noemde datum trok het Spaanse leger, nadat enige vooruitgeschoven bataljons gevoelige verliezen hadden geleden door artillerievuur, af naar Belcaire, om vervolgens een kamp te betrekken tussen Ibars en Belpuich. Starhemberg ging over de Segre en legerde zich tussen deze rivier en de Noguera met de linkervleugel bij Corbins, de rechter bij Alguaire, ongeveer i£ km ten N. van Lerida. Een deel zijner troepen nam zelfs stelling op de rechter oever van de Noguera 2). Het eigenaardige deed zich nu voor dat beide partijen op eikaars verbindingen stonden. De Spanjaarden plunderden de magazijnen 693 Feldzüge XII, 342. Volgens Eur. Mere. (2e st. p. $6) 40 bat. en 60 voltallige eskadrons. 2) Eur. Mere. 2e st. p. 60; Feldzüge p. 343, 348-350.

NIMH | 1959 | | pagina 733