der geallieerden in Cervera, Calaf en andere plaatsen, terwijl deze laatsten de convooien op de weg naar Lerida onderschepten, en overigens hun levensmiddelen betrokken uit Aragon en de Segre- vlakte. Toen echter bleek, dat de tegenstander op deze wijze niet tot de terugtocht was te bewegen, terwijl ook de opstand in Aragon, waarop Starhemberg had gehoopt, uitbleef, voerde hij de 24e Juli het leger terug naar Balaguer en nam wederom stelling op de linkeroever der Segre, achter het riviertje de Sio. Gedurende een maand kwamen thans de operaties tot stilstand; van weerskanten bleef het bij requisities, strooptochten en hande lingen die men tot de kleine oorlog kan rekenen. Dat de betrokken landstreken hierbij ten zeerste hadden te lijden is duidelijk, en evenzo, dat de middelen tot onderhoud der legers in snel tempo uitgeput raakten, te meer omdat de boeren er steeds meer toe kwamen, slechts zoveel te verbouwen als zij tot onderhoud van zich en hun gezin nodig hadden. Het werd eind Juli eer de operaties weer op gang kwamen. De 2 je dier maand kwam de keizerlijke luit.-generaal Wetzel met een detachement van 13 bataljons, 12 eskadrons en £00 rekruten te Camarasa, op 12 km ten N. van Balaguer. Zijn komst hangt samen met de verrichtingen der Brits-Staatse vloot onder Norrits en Aerssen van Sommelsdijk. Deze had in het begin van Juni enige keizerlijke troepen, n.l. de regimenten Browne en Eck benevens een aantal rekruten ingenomen te Vado en, na intussen een expeditie naar Sardinië te hebben ondernomen, deze 1 Juli ontscheept te Tarragona. Na bij wijze van demonstratie een kruistocht op de kust van Valencia te hebben verricht was de vloot naar Barcelona terug gekeerd en vervolgens wederom in zee gestoken tot het bewerk stelligen van de reeds lang voorgenomen landing bij Cette, welke de 24e Juli tot uitvoering kwam en waarvan het verloop nog ter sprake zal komen. Wetzel had tot nog toe om en bij Gerona gestaan, tot dekking van Catalonië tegen Noailles, doch Starhemberg, vertrouwende dat de landing de Fransen voldoende werk zou verschaffen, had de generaal met zijn korps, onder achterlating van een voldoend garni zoen in Gerona, bij de hoofdmacht aangetrokken. Toen Wetzel, als gezegd, de 25e Juli Camarasa had bereikt, ontving hij opdracht, zich de volgende dag te Balaguer bij het leger aan te sluiten x). Deze 694 De lezing bij V. Rynevelt, dl. 2, p. 21, 22, volgens welke Starhemberg eerst na het vertrek van Noailles order aan Wetzel zou hebben gezonden om zich bij de hoofdmacht aan te sluiten, kan blijkens de data niet juist zijn. In dit geval zou Wetzel zeker niet reeds de 26e Juli in het kamp zijn

NIMH | 1959 | | pagina 734