Britse, drie Staatse en drie Paltsische regimenten. Niet alleen was de infanterie, tot haar grote teleurstelling, in 't geheel niet aan de slag te pas gekomen, maar ook van de eskadrons der rechtervleugel, die nog te ver achter was, kon slechts een vijftal onder de generaal Atalaya aan de strijd, die als de meeste ruitergevechten van korte duur was, deelnemen1). Van de ongeveer 400 man, die de geallieerden aan doden en gewonden verloren, kwam de helft voor rekening van de drie Engelse regimenten Harvey, Rochefort en Nassau. De beide laatstgenoemde brigadiers sneuvelden in de mêlee: de eerste door een degenstoot, de laatste door een kanonschot, door de eigen partij afgevuurd. Het verlies dezer twee uitstekende officieren werd in het gehele leger ten zeerste betreurd. Beiden, hoewel in Engelse dienst, hadden Nederlands bloed in de aderenRochefort was de oudste zoon van Nassau-Zuylestein, en Nassau was de jongste zoon van de veldmaarschalk Ouwerkerk 2). Stanhope werd licht gewond door een matte kogel, de luit.-generaal Carpenter door een houw met een degen. De drie Nederlandse regimenten (elk van 2 eskadrons) hebben, hoewel zonder zo zware verliezen als de Engelsen, een levendig aandeel aan de strijd genomen. De dragonders van Mattha en Schlippenbach telden elk 133 de cavalerie van Drimborn 39 doden en gewonden. Laatstgenoemd regiment, aangevoerd door de kapi teins Lassaux en la Ferté en de kapitein-luitenant St. Pierre de Julien (bij afwezigheid van de majoor de Vigne), versloeg vijf vijandelijke eskadrons, nam de Zuidnederlandse luit.-generaal Verboom gevangen en maakte een standaard buit. Dat van Mattha, onder de kolonel Colins had 6 eskadrons 'verjaagt'dat van Schlippenbach twee en een standaard veroverd3). De jonge Schlippenbach, dienstdoend majoor in het regiment van zijn vader, verhaalt hieromtrent nog een enkele bijzonderheid. De twee vij andelijke eskadrons waren van het regiment der Spaanse koningin. Zij hadden na één 'decharge' het veld geruimd, doch deze had een verlies van een officier en dragonders aan doden en 7 man aan gewonden veroorzaakt, bovendien nog 3 dode en 9 gewonde paarden. Dat het regiment niettemin overhoop werd geworpen 698 Het Portugese regiment van Kelly en drie keizerlijke eskadrons van Jorger, onder de luitenant kolonel Attilii. Deze verloren i£ man aan doden en gewonden. 2) William Henry, earl of Rockford was de oudste zoon van de in 1708 overleden Willem van Nassau-Zuylestein, die met Willem in naar Engeland was overgestoken, als Engels onderdaan ge naturaliseerd was en in 1690 luitenant-generaal in Engelse dienst was geworden (Nieuw Ned. Biogr. Woordenboek Dl. I, resp. p. 360, 367). 3) De commandant der dragonders van Mattha was volgens zijn commissie: Adriaan Francis Colins, Baron de Sausel; elders wordt hij 'graaf' genoemd.

NIMH | 1959 | | pagina 738