doet alweer het verkeerde zien van de tactiek, een ruiteraanval staande af te wachten. De verliezen der tegenpartij schatte men op omstreeks ijoo doden en gewonden; daarbij kwamen een 300 gevangenen. Dit laatste aantal was betrekkelijk gering, doordat de ruiters in de hitte van het gevecht geen tijd hadden, zich met gevangenen op te houden. Tot de gesneuvelden behoorde de luit.-generaal hertog van Sarno; tot de gevangenen de reeds genoemde Verboom en de kolonel van de gardes du corps Don Victo Parisio met een twintigtal officieren van lagere rang. Maar bij de op het gevechtsveld geleden verliezen moet men nog de desertie voegen, welke plagt in te treden na een nederlaag en een overhaaste nachtelijke terugtocht1). Philips v bleef voorlopig met zijn leger, dat slechts door het in vallen van de duisternis aan een nog grotere ramp was ontkomen, onder het geschut van Lerida gekampeerd, in afwachting van uit het koninkrijk Valencia en elders ontboden versterkingen. Hij ontbood uit Éstremadura de markies de Bay, om Villadarias, die de schuld kreeg van het gebeurde, te vervangen. Men zou menen, dat Starhemberg de mars zo spoedig als slechts enigszins mogelijk was, zou hebben voortgezet om de tegenstander opnieuw aan te grijpen; voor dezen zou er alsdan weinig anders hebben opgezeten dan een schuilplaats te zoeken binnen de wallen van Lerida of een haastige terugtocht naar Saragossa. De over winnaars bleven echter - naar men zegt wegens gebrek aan brood - vier dagen bij Almenara, en marcheerden 1 Augustus in N.W. richting tot Tamarit, om zich de 2e te legeren bij Monzon aan de Cinca. Deze stad, alsmede een schans aan de overzijde der rivier, werden zonder moeite genomende bezetting trok zich terug in het sterke kasteel, dat enige dagen later capituleerde. Cavalerie- detachementen werden uitgezonden naar verschillende plaatsen in Arragon, die alle zonder veel tegenstand werden genomen, en waarbij een duizendtal krijgsgevangenen de geallieerden in handen viel. De 12e Augustus hervatten de bondgenoten dan de operaties tegen de hoofdtegenstander in de vorm van een mars langs de linker Cinca-oever in de richting van Fraga, kennelijk voornemens, zich 699 1) Over het gevecht bij Almenarahet verslag van Starhemberg in St.Gl. 6817 ('Journal ou Relation, faite par Monr le Veltmarechal Comte de Starhemberg'); een in hoofdzaak gelijkluidend verslag in het Nederlands in een brief van Belcastel a. d. St.Gl. 1 Augustus 1710; idem in Eur. Mere. 177 vlg. Voorts in de Europ. Mercurius enige vertaalde relazen: een Frans p. 167, een Spaans p. 170 vlg., een Engels p. 173 vlg. en een, aan het hof te Weenen ingezonden p. 1 81 vlg. Rynevelt, hoewel hij als luitenant in het regiment Verpoorten waarschijnlijk bij de slag aanwezig was, volgt groten deels het verslag van Starhemberg en Belcastel. Voorts: 'Feldzüge' 362 vlg.; Quincy VI, 418-420; Eur. Mere. 167, 168.

NIMH | 1959 | | pagina 739