op de verbinding met Saragossa te plaatsen. Toevalligerwijs, even als op 26 Juli, moest koning Philips juist de zelfde dag zijn kamp opbreken wegens gebrek aan levensmiddelen. Met grote snelheid marcheerde hij langs de rechteroever der Segre in de richting van Mequinenza, voornemens aldaar over de Ebro te gaan, wat het op geven van Saragossa en geheel Arragon zou hebben betekend. De 13e bereikte men het verenigingspunt van Segre en Cinca, toen uit binnengekomen berichten bleek, dat de geallieerden de Cinca nog niet waren gepasseerd. Dit deed de koning en zijn raadgevers be sluiten, naar de grote weg van Saragossa terug te keren, en te trachten, deze stad nog vóór de geallieerden te bereiken. De Cinca werd derhalve overgestoken, in een nachtmars de grote weg bereikt tegenover Fraga, en doorgemarcheerd in de richting van Can- dasnos x). Intussen waren de bondgenoten de 14e over de Cinca gegaan omstreeks Velilla, en thans werd het een formele wedloop naar Saragossa, een wedloop waarbij de legerbenden van Anjou slechts een geringe voorsprong hadden. De i^e hielden de Spanjaarden tijdelijk stand in het défilé van Penalba. Al spoedig kregen zij bezoek van de geallieerde cavalerie, door Starhemberg vooruitgezonden om de vijand vast te houden tot de hoofdmacht zou zijn genaderd. Twee regimenten dragonders van de door de luit.-generaal Ma- honey gecommandeerde Spaanse achterhoede werden tot in het legerkamp teruggedreven. Vervolgens echter wierp een tegen aanval der Spaanse cavalerie de aanvallers terug, waarbij deze enige verliezen leden, o.a. een kolonel der dragonders, die gevangen raakte, terwijl ook enige standaarden verloren gingen. Dit achter hoede gevecht, waaromtrent de lezingen zeer verschillen, was althans in zoverre in het voordeel van Anjou, dat hij de terugtocht ongehinderd kon voortzetten. De achterhoede bleef toevertrouwd aan Mahoney, met 18 eskadrons en 20 compagnieën grenadiers. De 16e bereikte men in geforceerde marsen Ossera, waar de Bay het commando overnam 2). De toestand van het leger op dit moment schildert deze als volgt 'J'ay trouvé une armee sans discipline, épouvanté, mourant de faim et se retirant de jour et de nuit devant celle des ennemis qui l'harceloit sans cesse et qui faisoit a chaque marche quantité de prisonniers Aan duidelijkheid laat dit niets te wensen over. Over de terugtocht naar Saragossa: Mahoney aan Voysin; uit het kamp van Tudela 25 Augustus 1710 (Guerre A1 22^3 nr. 43); Eur. Merc. 2e st.p. 294-296. 2) Over het gevecht bij Penalba: Mahoney zie nt. 1Quincy VI- 421, 422 Eur. Merc. 184, i8£, 295; V. Rynevelt p. 31Belcastel a.d. St.Gl. 9 Nov. 1710 (St.Gl. 6818). 700

NIMH | 1959 | | pagina 740